четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Ђурић: У наставку преговора биће речи о статусу и имовини СПЦ и проценту Срба у приштинским институцијама
Хроника

Марко Ђурић: У наставку преговора биће речи о статусу и имовини СПЦ и проценту Срба у приштинским институцијама

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. октобар 2015.

Директор Канцеларије Владе Србије за КиМ Марко Ђурић рекао је да би на дневном реду током наредне рунде дијалога требало да се, између осталих, нађу статус и имовина СПЦ, учешће Срба у приштинским институцијама у гарантованом проценту, авиолинија Београд - Приштина.

"Ми смо у контакту са представницима ЕУ већ кандидовали теме о којима смо заинтересовани да разговарамо у наставку просеца нормализације односа Београда и Приштине", рекао је Ђурић за "Данас" на питање шта ће бити на дневном реду у наставку политичких преговора 13. октобра.

"Неке од тема су статус и имовина СПЦ, обезбеђивање учешћа Срба у приштинским институцијама у гарантованом проценту, успостављање авиолиније Београд-Приштина, као и питање имовине генерално", рекао је он.

"Очекујем да следеће недеље, поред тих тема, премијери са Федериком Могерини разговарају и о динамици примене до сада постигнутих договора. За нас разговори у Бриселу немају алтернативу, осим ако замрзавање процеса или дестабилизацију у региону неко не доживљава као алтернативу", каже он.

Замољен да прокоментарише став Министарства одбране да "постојање оружаних снага Косова, што се тиче само оперативних способности, не представља реалну претњу по Србију", Ђурић каже да се Канцеларија за КиМ не упушта у безбедносне процене, нити друге анализе које су у делокругу других државних органа, али је сигурно да су Влада Србије и ресорна министарства у сталном ангажману на заштити насих националних интереса.

"Политички став Владе Србије о војном присуству на КиМ је принципијелан и заснива се на ономе што је садржано у Резолуцији 1244 СБУН и Кумановском споразуму који не предвиђају могућност постојање некакве војске Косова", рекао је Ђурић.

Ђурић је негирао тврдње приштинских званичника да су се Београд и Приштина усагласили у Бриселу да ЗСО неће бити пре него што се угасе све "паралелне српске институције".

"Свесно се лицитира роковима за израду статута ЗСО, иако и у самом документу експлицитно пише, а и међународни званичници попут Мекалистера јасно су ставили до знања да статут мора да буде завршен до 25. децембра - најкасније четири месеца од потписивања споразума", каже он.

(Танјуг-Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер