Početna strana > Hronika > Marko Đurić: Srpska delegacija u Vašingtonu dobila prijem na najvišem nivou, dok albanska delegacija nije imala sastanak sa Trampom
Hronika

Marko Đurić: Srpska delegacija u Vašingtonu dobila prijem na najvišem nivou, dok albanska delegacija nije imala sastanak sa Trampom

PDF Štampa El. pošta
utorak, 15. septembar 2020.

 BEOGRAD - Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić izjavio je da je Srbija u Vašingtonu posle mnogo godina obnovila odnose sa SAD na najvišem nivou, istakavši i da potpisani sporazum i najavljeni dolazak Američke koropracije za razvoj (DFC) otvara perspektivu za ozbiljne investicije.

Đurić je u intervjuu za Kurir TV rekao i da je prištinska delegacija kasnila na potpisivanje sporazuma oko 20 minuta zbog, kako je rekao, neslaganja u njihovom timu.

"Nezvanično smo saznali da je jedan od članova vladajuće koalicije smatrao da je sporazum katastrofalan za njih pošto gazi sve što su najavljivali, da će dobiti priznanje nezavisnosti, odbijanje mini šengena... Šta se onda dešavalo i kakvi su telefonski pozivi išli iz Vašingtona ka Prištini, mogu da samo spekulišem", rekao je Đurić.

Dodao je da je srpska delegacija u Vašingtonu dobila prijem na najvišem nivou, dok albanska delegacija nije imala sastanak s predsednikom Donaldom Trampom, što je, kaže, ranije bilo nezamislivo.

"Do sada je za njih bila rezervisana Bela kuća, a Srbi su bili loši momci s kojima se pregovaralo na daljinu preko posrednika. Sada je naša strana imala priliku da otvori vrata Bele kuće i obnovi dijalog sa SAD", kazao je Đurić.

On je naveo da su razgovori u Vašingtonu prvog dana bili na momente dramatični, ali da predsednik Aleksandar Vučić, koji je predvodio srpsku delegaciju, nije kalkulisao i da je jasno stavio do znanja da će odbiti da potpiše bilo šta što je protiv interesa Srbije.

"To je bila filigranska diplomatija u kojoj smo morali smo da radimo tačku po tačku na pitanjima koja su osetljiva za naše prijatelje Rusiju i Kinu, vezano za snabdevanje energetima i komunikacione tehnologije", kazao je Đurić.

Kako je rekao, potom su usledili teški i višesatni razgovori u Briselu, a Evropljani nisu bili oduševljeni svime što su Amerikanci stavili na sto.

"Ali smo najstojali da rešimo neka ozbiljna pitanja za naš narod - pitanje nestalih, položaja raseljenih i prognanih i stvaranja formalnog okvira za ekonomsku saradnju. Uspeli smo da izdejstvujemo obavezu prištinske strane da usvoji Zakon o povratku prognanih, da se uredi njihov socijalni, ekonomski i bezbednosni položaj", rekao je Đurić.

Podsetio je da je u Briselu posle mnogo vremena prvi put otvoreno pitanje Zajednice srpskih opština i naglasio da je vreme da Priština ispuni preuzete obaveze.

Đurić je poručio kosovskom premijeru Avdulahu Hotiju da se u Prištini ne zanose pričama o međusobnom priznanju.

"Tako ćete samo da potkopate mogućnost da se o nečemu ozbiljno razgovora, jer Srbiji ne pada ne pamet da priznaje nezavisnost Kosova, niti će se tako doći do konstruktivnog rešenja. Nego da se vratimo za sto i vidimo kako da rešavamo praktične probleme na terenu i postepeno gradimo poverenje sprovođenjem postignutih sporazuma", poručio je Đurić.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner