петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Ђурић: Србија отворена за разговор базиран на компромису којим би се решило косовско питање, потпуно смо свесни реалности
Хроника

Марко Ђурић: Србија отворена за разговор базиран на компромису којим би се решило косовско питање, потпуно смо свесни реалности

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 20. април 2021.

 Амбасадор Србије у САД Марко Ђурић је у интервјуу за месечник ''Вашингтон дипломат'' указао да је Србија потпуно свесна реалности с којом је суочена на КиМ.

Он је истакао да је неопходно пронаћи "правично решење", с којим би обе стране биле једнако задовољне.

"Косово је за нас Србе колевка националног идентитета. На Косову почивају наши краљеви и наши свеци, али тамо живи и невелика српска заједница која успева да опстаје као мањина. Ми Срби сматрамо да је Косово део наше територије", рекао је Ђурић.

Истакао је да је Србија отворена за разговор базиран на компромису којим би се решило косовско питање, а у региону успоставили трајни мир и стабилност.

"Желимо да се то учини тако да се ниједна страна не осети повређеном, тако да се бар делимично задовоље амбиције и једних, и других. То свакако није лак задатак. Али морамо почети да разговарамо, јер боље је да разговарамо хиљаду дана, него да и један дан будемо у сукобу", указао је Ђурић.

Он је подсетио да се економски напредак неће догодити све док се не пронађе решење за политички ћорсокак у којем се налазе Србија и тзв. Косово које се отцепило од матичне државе Србије и једнострано прогласило независност 2008. године.

Амбасадор Ђурић због тога жели да амбасада Србије у Вашингтону постане раскрсница за сарадњу и економски напредак обе стране, место које ће утицати да се сруше све вештачке баријере које ометају слободан проток робе, људи, услуга и капитала.

"Веома је фрустрирајуће што људи морају да чекају сатима да би прешли границу. Желимо да створимо балканску, мини-Шенген зону, која би представљала исто оно што је учињено и у Западној Европи. Очекујем да ће бити веома тешко сарађивати са новом владом тзв. Косова јер је нови премијер (Аљбин) Курти на самом почетку свог мандата изјавио да дијалог са Србијом неће бити његов приоритет", наводи Ђурић.

Амбасадор Србије је истакао да мисли да је такав став погрешан, јер је тзв. Косову решење конфликта потребније него Србији.

"Наша економија расте, а на тзв. Косову имате 30 одсто радно способних који су незапослени", предочио је Ђурић и истакао да је његов приоритет, као амбасадора Србије у Вашингтону, да продуби везе између Вашингтона и Београда и ојача поверење између две земље.

"Волели бисмо да председник САД дође у посету Србији", поручио је амбасадор Ђурић у интервјуу за вашингтонски лист.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер