четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Ђурић: Србија ће наредних месеци удвостручити подршку Србима на КиМ
Хроника

Марко Ђурић: Србија ће наредних месеци удвостручити подршку Србима на КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 01. август 2015.

Србија ће наредних месеци удвостручити напоре у правцу подршке српској заједници у покрајини, наводи директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић.

Ђурић је истакао да се то у првом реду односи на реформу српских институција у покрајини.

“Ако желимо да наш народ у будућности овде опстане, мора да буде конкурентан када је реч о образовном систему, морамо да поправимо стање у нашем образовном систему”, рекао је Ђурић.

Он је упозорио да у овом тренутку око 25 одсто свих запослених у образовном систему на територији КиМ не одговара по својим стручним квалификацијама и звањима позицијама које заузимају у основним и средњим школама, па и чак на универзитету.

То, по оцени Ђурића, доводи до тога да наша деца на Косову и Метохији не добијају ону врсту квалитета у образоивању која се плаћа и која им је неопходна да би у будућности у тешким околностима остали носиоци терета опстанка српског народа на КиМ.

"Наравно, треба да водимо рачуна о Универзитету у Косовској Митровици, још увек није у потпуности решено питање нострификације, односно верификације диплома, иако нема ниједног ваљаног разлога да приштинске институције не признају дипломе које издаје Универзитет у Косовској Митровици", рекао је он.

Директор Канцеларије за КиМ је подсетио да Приштински универзитет са привремениом седиштем у Косовској Митровици поседује лиценцу за рад Републике Србије, али и лицинцу за рад међународних организација и институција које су овде задужене за ту врсту лиценцирања.

"Универзитет је члан Европске асоцијације универзитета, али сам уверен да је по квалитету Универзитет далеко изнад већег броја вискошколских установа на КиМ", рекао је Ђурић.

“Неопходно је неодложно признавање диплома са овог Универзитета како би се омогућило да равноправност српског народа на КиМ не буде угоржена”, поручио је Ђурић који се у Косовској Митровици сусрео са градоначелницима српских општина, председницима привремених општинских органа и представницима Срба из косовских институција.

На почетку састанка, који је био отворен зајавност, Ђурић је казао да је као и у просвети, слична ситуација са здравством, истакавши да ће, у сарадњи са Министарство здравља Србије, то бити једна од ствари која ће бити приоритет у наредном периоду.

“На папиру имамо 29 здраствених центара, 29 здравствених институција различитих на КиМ, међутим, не би се могло рећи да све оне, дуги низ година уназад, функционишу пуним капацитетом. Иако на папиру имамо готово једнак број запослених у здравству као пре 1999. године”, рекао је он.

Ђурић је истакао да је очигледно да у ових 15 година нисмо у довољној мери систем прилагодили, оптимизовали и учинили га ближим корисницима здтравствених услуга на КиМ.

“Било је много помоћи донација опературе добре воље људи да се помогне када је у питању здравство, а премало експертизе, премало људи који су заиста непрекидно на терену у здраственим центрима, премало доброг менаџмента у институцијама”, приметио је Ђурић.

У сарадњи са Министарством здравља, мапирамо те проблеме и наредних месеци припремићемо програм како да здраствене институције са оним капацитетима које имамо на располагању, без смањења броја запослених, али са оптимизацијом организације у институцијама пружају бољу услугу, рекао је он.

“Ништа нама не значи да на папиру имамо 29 здраствених установа, ако у пракси знамо на шта можемо да се ослонимо. Велико признање одајем лекарима који у тешким условима на КиМ раде. Морамо заједно да се побринемо да они имају неупоредиво боље услове”, нагласио је Ђурић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер