среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Ђурић: Срби су незаобилазан фактор за формирање будуће владе на КиМ
Хроника

Марко Ђурић: Срби су незаобилазан фактор за формирање будуће владе на КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 21. септембар 2014.

КОСОВСКА МИТРОВИЦА - Директор владине Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић рекао је вечерас да је учешће Срба у покрајинским институцијама важно јер ће тако у своје руке узети полуге утицаја за решавање питања од животне важности.

"Срби су незаобилазан фактор за формирање будуће владе и учешћем Срба у тој влади, наш народ це коначно доћи у позицију да штити своје интересе и да се бори за нова права на целој територији КиМ.

Желимо да време конфликта и сукоба оставимо иза себе, наша политика је мирољубива. Желимо да се живи без мржње а то смо и у најтежим временима, окрећући други образ, и демонстрирали", рекао је Ђурић за телевизију "Мост" из Звечана.

Он је нагласио да је веома важно код избора председника Скупштине Косова, да окосница већине не буде групација која се залазе против преговора, Заједнице српских општина и уопште интереса српске заједнице.

"Имаћемо у покрајинској Скупштини људе који це Скупштину назвати Скупштина Косова и Метохије а не скупштина Косова", оценио је Ђурић.

Одбацио је могућност да лидер покрета Самоопредељење Аљбин Курти може да буде камен спотицања у наставку дијалога Београда и Приштине.

"Сада ће о томе одлучивати, и то са озбиљним гласом и српска страна. Али, ко год да буде водио, сигурно да не можемо очекивати да ће то бити људи који су посебно наклоњени нашим интересима", додао је Ђурић.

Директор Канцеларије за КиМ нагласио је да ће Влада наставити да финансијски помаже народ и институције на Косову, да ће то бити на видљив начин, али је потребно створити јаку кадровску основу.

"Мораћемо да видимо ко је спреман да прихвати одговорност и на доследан начин спроводи политику државе Србије. Пре свега да створимо јаку кадровску основу људи који це бити у стању да се боре за српске интересе и у Приштини, и у Бриселу, а ако треба и у Васингтону", нагласио је Ђурић.

Говорећи о економској ситуацији у покрајини, он је казао да је важно да економска размена функционише несметано због чега се инсистира на разговорима привредних комора.

"Србији је у интересу да се у Приштини прода српске робе у вредности од пола милијарде евра годишње, као што је и Албанцима у интересу да своје производе пласирају у Србији, сто је сасвим нормално", казао је Ђурић.

Када су у питању споразуми који су постигнути у области енергетике, Ђурић је навео да ће до краја године бити основана нова компанија која ће се бавити снабдевањем електричном енергијом која ће бити у српским рукама.

"Битно је да Србија има механизме да уколико се не поштују споразуми може да заштити своје интересе, а то це моћи и преко ове компаније за дистрибуцију електричне енергије", нагласио је Ђурић.

Додао је да је косовска Агенција за приватизацију својим деловањем угрозила власничку структуру српске имовине на Косову и да је зато важан утицај Срба на формирање покрајинске власти.

Ђурић је оценио да је Србија у примени Бриселског споразума протеклих месеци предузела низ корака у нормализацији односа са привременим институцијама у Приштини и указао да је Србија фокусирана на позитивне стране споразума.

"Политичка опструкција која долази из Приштине, неће нас обесхрабрити ни у борби за остваривање циљева нити од пуног спровођења у формирању Заједнице српских општина", поручио је он.

Према његовим речима, формирање Заједнице српских општина (ЗСО), од које Срби много очекују, изискује озбиљне преговоре о размерама овлашћења српске заједнице.

"Желимо да Заједница буде снажна и да једна од функција предвиђена Бриселским споразумом буде надзорна функција над свим питањима од виталног значаја за српску заједницу", нагласио је Ђурић и додао да ЗСО нема претензија да угрози било чија права, већ само да заштити права Срба на Косову и Метохији.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер