субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Ђурић: Право је мало чудо што смо избацили политичке теме у Вашингтону и успели да приволимо Приштину да постане члан мини Шенгена
Хроника

Марко Ђурић: Право је мало чудо што смо избацили политичке теме у Вашингтону и успели да приволимо Приштину да постане члан мини Шенгена

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 12. септембар 2020.

Директор Канцеларије Владе Србије за КиМ Марко Ђурић изјавио је данас да је "право мало чудо" што је Србија у Вашингтону успела да избаци политичке теме из разговора и да приволи Приштину да постане члан "мини Шенгена", али и да договори више од три милијарде евра инвестиција у инфраструктуру за повезивање с јужном покрајином.

Ђурић је додао да је истовремено важан и долазак Америчке развојне агенције (ДФЦ).

Он је на ТВ Пинк подсетио и да је “Приштини забрањено на годину дана да аплицира за чланство у међународним организацијама, а не постоји обавеза да након тога постане члан”.

Ђурић је подсетио и да су Албанци најављивали да у Вашингтон иду по међусобно признање, наводећи да су они своју политику заснивали на причи да ће Србија бити натерана да призна независност Косова, а исто су, каже, тврдлии и неки домаћи политичари.

Говорили су, додаје Ђурић, и да ће Вучић да “изда Косово”.

“Наравно, од тога се није деслио ништа. Србија јесте била првобитно суочена с тешким и за нас драматичним захтевом да прихвати независност. На то су нас упозоравале поједине службе, али с поносом могу да кажем да је Вучић рекао да се са озбиљном државом не може тако разговарати и да он то неће прихватити без обзира на последице и у личном и у политичком смислу”, рекао је Ђурић.

Ђурић оцењује да Американци не би одустали од тог захтева да није било тако јасног и резолутног става.

“Онда смо ушли у битку за остале тачке. Са Албанцима нису морали ни да преговарају, са њима су решавали ствари одмах ту испред нас”, рекао је Ђурић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер