субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Ђурић: Запањен сам бахатошћу Приштине; Могерини у својим рукама има велика светска питања, а одвојила је време да разговарамо
Хроника

Марко Ђурић: Запањен сам бахатошћу Приштине; Могерини у својим рукама има велика светска питања, а одвојила је време да разговарамо

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. јул 2015.

У Бриселу се показало да Приштина није спремна да постиже договоре, а на почетку разговора нису били спремни ни да озбиљно разговарају, каже Марко Ђурић.

Шеф канцеларије за КиМ рекао је у Кажипрсту да је једини одговор представника приштинских власти, када су у Бриселу били суочени са аргументима, био "не".

"Не говоримо без разлога да је атмосфера била мучна. Лично сам запањен степеном бахатости неких представника Приштине. Није нас то посебно тангирало, виђали смо и непријатније ситуације", каже Ђурић.

Ђурић је истакао да је друга страна тако исказала и непоштовање према домаћину и додао да они у "великом финалу нису имали политичку вољу да спроведу оно на шта су се обавезали".

"Ми сваки пут када идемо тамо, идемо да решимо проблеме и да нешто договоримо. Ако ишта буде зависило од нас, требало би да се рачуна на договоре. Ипак, танго о коме је говорио премијер није деловао синхронизовано, јер немамо двоје за танго", рекао је Ђурић.

На питање какву улогу у таквом дијалогу и таквој атмосфери има висока представница ЕУ Федерика Могерини, Ђурић је рекао да је "свима стало да резултата буде".

"Она у својим рукама има иранску кризу, кризу Еврозоне, велика светска питања, а одвојила је озбиљно време да разговарамо. Свима је стало да неког резултата и поруке са Балкана буде, али када се видело да је једна страна дошла са другом идејом, да то кажем дипломатски, то вероватно није изазвало задовољство у Бриселу", рекао је Ђурић.

Како је навео, из Приштине после сваке рунде разговора стижу изјаве које "забављају" и подсетио је да је Едита Тахири и раније говорила да ће Парк мира бити брзо уклоњен.

На питање зашто Иса Мустафа каже да "све што је на Косову припада Косову", а у Београду се прича о договору о имовини Телекома, Ђурић каже:

"Целокупна имовина Телекома је у рукама Телекома, односно ћерке фирме и тако ће бити заувек. Те речи су у супротности са делима приштинске делегације. Лоше је што они, уместо да шаљу поруку помирења, шаљу поруке које људе удаљавају", рекао је Ђурић.

Такође, навео је да посета Ангеле Меркел Београду не утиче на то када ће следећа рунда преговора Београда и Приштине бити одржана.

"Време нашег одласка у Брисел не зависи од било какве посете, већ од времена Федерике Могерини и времена председника владе", рекао је он.

Како је јавио Танјуг, политички лидери Београда и Приштине би могли следеће недеље да се нађу за заједничким столом, после посете Ангеле Меркел Београду.

(Б92)

"Две речи разлог Приштине да не потпише документ о ЗСО"

Директор владине Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је данас да су две речи биле разлог, односно изговор, да приштинска страна не потпише документ о Заједници српских општина (ЗСО).

- Морам да кажем да за ове три године нисмо видели такво држање Приштине и такву незаинтересованост да се разговара о шуштини. Дошли су да отаљају састанак. Може се рећи да су две речи одлучиле, односно биле изговор да то не потпишу, а уверен сам да се њима убедљива већина оног о цему смо разговарали не допада - рекао је Ђурић за РТС.

Додао је да је у једном тренутку последње рунде дијалога у Бриселу, одржане у понедељак, изгледало као да ће Приштина напустити састанак, али да су се вратили и нашли изговор да не прихвате документ који је у највећој мери усаглашен.

Додао је да то показује да Приштина није имуна на утицај међународне заједнице, због чега очекује да Приштина буде позвана на одговорност за то што није спроведено оно што је договорено првим Бриселским споразумом, а чијих се први шест тачака управо односи на ЗСО.

Ђурић је рекао да је делегација Србије, предвођена премијером Александром Вучићем, обезбедила да Србија може директно финансијски да улаже у ЗСО, да она буде изузета из пореза и такси, да има председника, скупштину, извршно веће, свој савет у коме би били утицајни Срби, односно конкрента овлашћења.

Када је у питању договор о телекомуникацијама, Ђурић је рекао да можемо да будемо задовољни како је текла дискусија о том питању и да је Србија успела да финализује документ чије усвајање чека договор о ЗСО.

Косово ће по том договору, како је објаснио, бити корисник географског кода Србије, а питање статуса је потпуно склоњено у страну и представљено како Србији одговора.

Према његовим речима, "Телеком Србија" ће добити лиценцу за фиксну и мобилну телефонију, неће бити међународних тарифа између Србије и Косова, нити позивног броја, а обезбеђено је да у дигиталном спектру, за телевизије и друге медије, ЗСО има свој посебан гарантован део.

Упитан за даљи ток, Ђурић је рекао да је српска страна спремна за наставак дијалога и да је сада све до посредника и Приштине.

"Премијер Вучић је у највећој мери овако добре споразуме и исход изнео на својим леђима, ми имамо сада те папире испред себе и спремни смо да наставимо када год је то потребно", поручио је Ђурић.

Упитан за формирање Специјалног суда за ратне злочине ОВК, Ђурић је рекао да дела говоре више од речи, будући да скупштинска већина која подражава косовску владу не подржава оснивнаје тог суда.

- Неко ту није искрен, а реч је о истој странци. Оног момента када то није могуће у косовској скуспстини то је могуће у УН и Србија тражи да у УН што је пре могуће буде донета таква одлука. Немогуће је да нико не одговара за најстрашније ствари које је терористичка ОВК починила - истакао је Ђурић.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер