петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Ђурић: Београд и Приштина могу да разговарају уз међусобно уважавање и прихватање легитимитета институција
Хроника

Марко Ђурић: Београд и Приштина могу да разговарају уз међусобно уважавање и прихватање легитимитета институција

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 29. новембар 2015.

 ПРИШТИНА - Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је да нико не треба да очекује да ће Србија мењати став по питању статуса своје јужне покрајине, али да Београд и Приштина, и поред тога, имају велики простор за решавање питања од заједничког интереса и стварање трајне стабилности на том подручју.

"Моје уверење је да наше неспоразуме треба да изолујемо. Постоје теме око којих се већина Срба и Албанаца не слажу, али треба да будемо мудри и пажљиви и да светло бацимо на све оно што нам је заједнички интерес, а ако добро размислимо увидећемо да је много више ствари око којих се слажемо и око којих имамо заједнички интерес него ствари око којих се разликујемо", рекао је Ђурић у интервјуу за приштинску телевизију Трибуна.

Могуће је, казао је, да Београд и Приштина, без обзира на неслагање око питања статуса КиМ, могу да разговарају уз међусобно уважавање, поверење и прихватање легитимитета институција.

Пут до поверења, међутим, према његовим речима, иде преко спровођења споразума, и зато неспремност Приштине да спроведе договор о Заједници српских општина, односно стављање самог споразума на оцену уставности, не доприноси процесу приближавања српског и албанског народа.

"Имам велико поштовање према независним институцијама, али ми се нисмо договарали са судом већ са владом која је изабрана на изборима и која има обавезу да договоре које је постигла спроводи. Ти споразуми нису лоши, ни штетни ни за Србе, ни за Албанце. Треба да престане да се води политика међусобног застрашивања. Морамо да схватимо да није све што је добро за Србе аутоматски лоше за Албанце и обрнуто", истакао је Ђурић.

Објасно је да ЗСО није политички ентитет који је уперен против било које групе на КиМ и зато изненађује то што политичке структуре у Приштини, уместо да се баве незапосленошћу, борбом против корупције или лошом економском ситуацијом, у фокус стављају то питање.

"Ми нисмо до краја убеђени у спонтаност протеста у Приштини и нисам сигуран да они немају неку врсту благослова дела владајућих структура. Сигурно је да противљење разговору постоји и код дела политичких снага на српској политичкој сцени. Рекао бих да идеја да ми не треба да разговарамо и решимо проблеме јесте контрапродуктивна и јесте рецидив политике која је и довела до проблема које данас имамо", рекао је Ђурић.

"Ми у овој генерацији треба да изградимо боље поверење и сарадњу, а до тога нећемо доћи уколико политичари уместо да се баве конкретним и правим проблемима плаше народ Заједницом српских општина. ЗСО није никакав баук и није уперена ни против кога. ЗСО ће утицати само на то да се Срби на КиМ осећају комфорније и сигурније тако што ће одлучивати о питањима од локалног значаја", објаснио је Ђурић.

Осврћући се на досадашњи ток бриселског дијалога, Ђурић је рекао да нису папири ти који треба да помире људе, већ да су лидери ти који треба да пруже једни другима руку и покажу да они непосредно међусобно успостављају поверење.

"Мислим да је потребно много више реда у начину на који се води дијалог, укључујући стратегију комуникације са јавношћу. Ако потрошимо три дана да се договоримо о некој теми, зашто не потрошимо још један или два дана да се договоримо како ћемо људима то да објаснимо једноставно и на исти начин и у Београду и Приштини и где год се осећају последице тих споразума", казао је директор Канцеларије за КиМ.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер