Хроника

Марко Чадеж: За Србију најважније јединствено тржиште Западног Балкана

Штампа
среда, 13. јануар 2021.

 БЕОГРАД - Помоћ српске привреде грађанима Хрватске у земљотресима угроженом подручју није питање националности већ солидарности, поручио је данас председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж.

Током гостовања на РТС-у он је позвао домаће компаније и привреднике да у сарадњи са Привредном комором, у складу са могућностима, одвоје средства за набавку привремених смештаја за грађане Хрватске.

Нагласио је да су се домаће компаније, попут Еликсир групе, компанија Тигар, Делта холдинг, Нелт, Јафа Црвенка, које послују на тржишту суседне земље, одмах укључиле у акцију помоћи.

„Ово није питање националности већ питање солидарности. Помажемо грађанима Хрватске, били они Срби, Хрвати...“, истакао је Чадеж.

Председник ПКС је навео да је Хрватској потребна конкретна помоћ у виду грејних тела, привременог смештаја, грађевинске и друге опреме...

Привредна комора Србије уручила је јуче донацију у висини од 50.000 евра отправници послова Амбасаде Хрватске у Београду Маји Богдан за набавку објеката за привремени смештај становника Хрватске на подручју погођеном земљотресима.

За Србију најважније јединствено тржиште Западног Балкана

Питање јединственог тржишта на Западном Балкану је најважније питање за Србију, поручио је Чадеж и истакао да је наша земља у прошлој години привукла 60 одсто свих страних директних инвестиција у региону.

Чадеж је том приликом рекао да су све економије региона важне и да би обим страних директних инвестиција, које су прошле године досегле скоро три милијарде евра, био и већи да је формирано јединствено регионално тржиште, саопштила је Привредна комора Србије.

„Ова бројка би била много већа да имамо јединствено тржиште и за Србију и за остале економије у региону, јер би све оне профитирале“, рекао је Чадеж.

Говорећи о српској економији и најављеном новом пакету економске помоћи домаћој привреди, Чадеж је подсетио да су Влада Србије и председник Републике Александар Вучић на самом почетку кризе брзо реаговали у дијалогу са привредом и да је сада на реду нови пакет помоћи намењен привредницима.

Чадеж подсећа да је Србија у прошлој години, упркос пандемији, имала повећање извоза пољопривредно-прехрамбених производа за 20 одсто и минималан пад индустријске производње.

Он је истакао значај нових најављених мера за привреду и грађане као и инвестиције у инфраструктуру и стварање амбијента за привлачење страних директних инвестиција.

Такође, говорећи о пласману робе на КиМ, Чадеж каже да се након потписивања Вашингтонског споразума бележи велики раст промета и наводи да се број српских компанија које су присутне на КиМ полако враћа на ниво из 2018. године.

„После Вашингтонског споразума бележимо велики раст пласмана наше робе на косовско тржиште али и пласмана робе с Косова код нас. Обе стране профитирају и то је оно о чему смо говорили и у Вашингтону и после Вашингтона“, рекао је Чадеж, пренето је у саопштењу.

Напомиње да није питање у односима две стране да ли ће једна добити или изгубити, већ да је решење у односима само уколико сви имају добит.

"Ако смо 2018. без такси имали око 2.800 активних компанија које су биле присутне на косовском тржишту, 2019. године то је пало на око 900 компанија“, навео је Чадеж и истакао да је у прошлој години забележен раст броја домаћих компанија које пласирају робу на КиМ и да је та цифра сада око 2.400 предузећа. 

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]