четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Чадеж: Морали смо британској фирми "Ендави" да дамо субвенције, испунили су све услове
Хроника

Марко Чадеж: Морали смо британској фирми "Ендави" да дамо субвенције, испунили су све услове

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. октобар 2016.

 Бура око субвенција страној ИТ фирми "Ендава" се не стишава. Док представници ИТ индустрије и даље траже да се повуку субвенције британској фирми за 324 радна места, у Министарству привреде тврде да оне не износе 4,4 него 1,6 милиона евра, а Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије који је учествовао у доношењу одлуке о субвенцијама, каже за "Блиц" да су морали да их доделе јер је такав закон, а "Ендава" је испунила све услове предвиђене законом.

Како сазнајемо, "Ендави" ова средства нису дефинитивно одобрена, већ је препорука Савета за економски развој, у коме седе министар финансија, министар привреде, министар рада, председник ПКС и директор Развојне агенције, да се субвенције доделе у износу од 1.622.177 евра.

- То је само препорука о додели средстава. На састанку Савета за економски развој смо били министар привреде Горан Кнежевић, министар рада Александар Вулин и ја, док је министар Душан Вујовић делегирао неког из Министарства финансија– каже Чадеж.

Чадеж: Зашто домаће компаније нису конкурисале?

Чадеж има разумевања за незадовољство домаћих ИТ компанија, али тврди да је препорука донета у складу са законом.

- У питању су Закон о улагањима и Уредба о подстицајима. "Ендава" је конкурисала за подстицајна средства и добила их је. Са друге стране, нико од домаћих компанија није конкурисао па их нису ни добили. Законска регулатива је таква да омогућава свима који конкуришу, и страним и домаћим фирмама које испуне предвиђене услове, да добију подстицаје – каже Чадеж.

Он ипак сматра да би постојећи закон требало прилагодити тренутној ситуацији на тржишту.

- Одлука о додели ових средстава није коначна. Она иде на даље разматрање, а Савет је само дао препоруку, и то на основу испуњености услова конкурса и у складу са важећим прописима – каже Чадеж.

Министарство привреде: Средства ипак 1.6 милиона евра

У Министарству привреде потврдили су за "Блиц" да је "Ендава" испунила критеријуме за добијање ових средстава, и да уговор сада пролази надлежна министарства, Комисију за контролу државне помоћи, и на крају Владу.

- Средства која би могла да се доделе „Ендави" нису 4.4 милиона евра већ 1.6 милиона евра, а „Ендава“ се обавезала да инвестира 4.3 милиона евра - речено нам је у Министарству привреде.

Они су позвали ИТ фирме да им се обрате "како бисмо заједно унапредили њихово пословање, будући да сада припремамо програме за следећу годину у оквиру Године предузетништва".

У министарству још кажу да је закон изједначио стране и домаће компаније.

- Закон о улагањима коначно је пружио огромну шансу нашим компанијама да се пријаве за подстицајна средства, што раније није био случај. Имајући у виду мање инвестиционе капацитете наших фирми, смањени су критеријуми за давање подстицајних средстава у погледу висине инвестиција и броја новоотворених радних места. Позивамо све да искористе ове предности и аплицирају за подстицајна средства државе - наводе у Министарству привреде.

"Блиц" је овим поводом контактирао и Министарство финансија, Министарство за рад и запошљавање као и компанију “Ендава”.

У "Стартиту" остају при истим ставовима

- Драго нам је да се Министарство јавило овим путем и жао нам је због погрешног преношења висине субвенција. Међутим, наши ставови остају исти. Нити један динар из државног буџета не треба да се даје за субвенције у индустријама у којима је тржиште рада здраво, што је посебно случај са ИТ индустријом, у којој је просечна плата програмера 1.250 евра и где влада велики недостатак кваификованог кадра – каже Зоја Кукић из "Стартита".

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер