четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мариника Тепић и Владимир Тодорић: Поднели смо кривичну пријаву против чланова Кризног штаба због изазивања опште опасности и угрожавања здравља и живота грађана
Хроника

Мариника Тепић и Владимир Тодорић: Поднели смо кривичну пријаву против чланова Кризног штаба због изазивања опште опасности и угрожавања здравља и живота грађана

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. јун 2020.

Поднели смо Вишем јавном тужилаштву у Београду кривичну пријаву против чланова Кризног штаба због изазивања опште опасности, и угрожавања здравља и живота од стране фантомског Кризног штаба, а све у циљу одржавања избора - открили су Мариника Тепић, потпредседница Странке слободе и правде, и познати адвокат Владимир Тодорић.

Како је истакла Мариника Тепић, учинила је то такође и због понављања избора на којима право гласа има преко 200.000 људи и где ће бити око 10.000 чланова бирачких одбора, а о којем поменути Кризни Штаб ћути.

- И то је један од разлога за тужбу. Учинила сам то и у име свих преминулих грађана, као и оних који нису ишли у статистику, али и свих других који пролазе кроз муке изазване понашањем чланова кризног штаба и самом епидемијом.

Пријава је поднета против председнице Владе Ане Брнабић, министра здравља Златибора Лончара, директора инфективне клинике у Београду Горана Стевановића, заменице директора института "Батут" Дарије Кисић Тепавчевич и епидемиолога Предрага Кона.

- Сви заједно су обмањивали јавност још од марта, а да су врло свесно темпирали првозараженог. За њих је епидемија почела тек након расписивнаја избора. Овај такозвани Кризни штаб не постоји. Он је фантомски штаб. Не постоји ни један акт, одлука, решење, ни један траг о његовом оснивању у Службеном гласнику. Ми га сматрамо приватним штабом режима Александра Вучића и клике, параваном који би оправдао атмосферу до избора - истакла је Тепић, објашњавајући разлоге своје тужбе.

Тепић је такође истакла да су сви они саучесници власти као и да тражи вишегодишње затворске казне.

Осврнувши се на данашње гостовање Дарије Кисић Тепавчевић на РТС-у у којем је рекла да грађани чекају поодмакли период да се тестирају, Тепић каже:

- Ради се о вређању здраве памети, јер људи данима чекају да се тестирају и добију резултате, а они то врло добро знају и прикривали су са једним јединим разлогом, а то је одржавање избора.

Она се такође осврнула на изјаву министра здравља Златибвора Лончара који је рекао да су биралишта најбезбеднија места!

- То је скандалозно!

Адвокат Владимир Тодорић истакао је да држава није била спремна за корону.

- Србија је потпуно неспремно дочекала пандемију и као што је доктор Предраг Кон јавно исказао да је он прећутао и да је лажно говорио да смо ми спремни. Он је своје лагање представио у јавности као високо моралан чин, да не би узбуњивао јавност јер за то, како је рекао, није имао никакве користи - рекао је Тодорић новинарима. додајући да је Кризни штаб основан да би власт имала алиби у људима који испред струке стављају подобност власти.

- Кризни штаб је направљен да би се потопила струка. Она права струка. Да би у том телу били изабрани, подобни људи који не би правили проблем. Који не би рекли - не сме дерби, који не би рекли - не смеју избори, који не би рекли - не сме да буде 1.000 људи на концерту Наташе Беквалац у Раковици. Дешава се злочин над грађанима Србије. Они су намерно жртвовани, њихово здравље жртвовано због политичке користи врхушке на власти и то је тај фантомски кризни штаб омогућио - истакао је Тодорић.

Такође, он је навео да је Кризни штаб основан мимо законских оквира којима се регулишу ситуације сличне овој са пандемијом короне.

- У Србији су на снази Закон о заштити од заразних болести и закон о управљању у ванредноим ситуацијама. Ти закони не познају кризне штабове. Постоји Комисија за заштиту становништва од заразних болести и постоји Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" и то су тела која имају ингеренције, и једино министар здравља на основу предлога може да предложи мере као што су карантин и изолација и забрана кретања.

Тодорић подсећа и да су, према Закону о заштити становништва од заразних болести, ствари које је радио Кризни штаб заправо у опису надлежности министра здравља.

 Предраг Кон и Мариника Тепић

- По Закону о заштити становништва од заразних болести, када се прогласи опасност глобалне пандемије од СЗО постоји обавеза министра здравља да предложи Влади, а да Влада усвоји план набавке робе и опреме за пандемију - каже Тодорић, додајући да се министар уместо тога бавио другим стварима. - То, као што знамо, није урађено, већ је министар говорио да ћемо ми први да направимо вакцину и да смо потпуно спремни и да је вирус смејурија и да путују слобоно у Италију - нагласио је.

А све и да постоји могућност да се на њега гледа као на саветодавно тело, опет није испоштована процедура приликом његовог оснивања.

- Кризни штаб нема ингеренције, то не постоји и као такав је приватно тело онога ко га је формирао, а чак и да га је формирао морао је да постоји траг у Службеном гласнику, што не постоји. Чак и да кажемо да је Кризни штаб саветодавно тело Владе, не можете бити у исто време и онај који саветује и онај ко извршава. Не може председница Владе у исто време да буде и председница Владе и председница саветодавног тела које - каже Тодорић.

(direktno.rs)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер