Хроника

Марија Захарова: САД би требало да упуте извињење Србији због бомбардовања и жртава, исплате одштету, па тек онда да траже побољшање односа

Штампа
недеља, 15. септембар 2019.

Портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова данас је, коментаруишући изјаву амбасадора САД у Србији Кајла Скота како Срби на бомбардовање 1999. морају да гледају у широј перспективи, поручила да би САД првенствено требало да се упуте извинење Србији због бомбардовања и жртава, преноси Спутњик.

„Заправо, Сједињене Америчке Државе требало би да прво да упуте извињење онима које су бомбардовали, а затим да исплате компензацију за побијене, рањене и оне којима је нарушено здравље због бомби са осиромашеним уранијумом. А тек онда, када створе одговарајући, а не парцијално-токсичан темељ, да позову да се ’крене напред‘“, написала је Захарова на својој страници на Фејсбуку.

Одлазећи амбасадор САД у Србији Кајл Скот позвао је раније у интевјуу „Куриру“ Србе да НАТО бомбардовање Југославије 1999. године „посматрају у широј перспективи“ јер „ни Србија ни Сједињене Државе не могу да врате време“.

„Оно што можемо је да 1999. посматрамо у широј перспективи. Покушавао сам да подсетим да су односи САД и Србије кроз историју углавном били одлични, а да изузетак представљају деведесете године прошлог века и дешавања за време Милошевићевог режима. Две деценије су прошле од тада. Крајње је време да кренемо напред и побољшамо наше односе, а имамо веома добру основу за такав напредак“, рекао је Скот у интервјуу за „Курир“.

Амерички амбасадор је рекао да су од тада прошле две деценије и да треба побољшати односе и кренути напред.

„Крајње је време да кренемо напред и побољшамо наше односе, а имамо веома добру основу за такав напредак. Делимо заједничку визију да Србији припада место у Европској унији“, рекао је Скот.

Спутњик наводи да марту НАТО саопштио да је бомбардовање Југославије било потребно и легитимно и да су снаге НАТО 24. марта 1999. године, без одобрења Савета безбедности УН, покренуле операцију на територији Савезне Републике Југославије.

„Током борбених дејстава, која су трајала 78 дана, погинуло је више од 2.000 људи. И после 20 година Србија, Црна Гора и регион осећају последице агресије Северноатлантске алијансе“, наводи Спутњик.

(Фонет)

Видети још: Прањани: Обележено 75 година од операције Халијард у којој су спашавани амерички пилоти; Кајл Скот: Били смо савезници, раме уз раме против заједничког непријатеља; Вучић: Нећу да имамо САД за непријатеља, доста нам је крви и пропадања

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]