петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Маргарида Маркеш: Бриселски дијалог је кључни предуслов да Србија добије чланство у ЕУ
Хроника

Маргарида Маркеш: Бриселски дијалог је кључни предуслов да Србија добије чланство у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 10. децембар 2016.

 Током посете Србији имала сам прилику да се сретнем са политичким званичницима, представницима ЕУ, невладиним сектором. Важно је да се саслушају аргументи саговорника.

Наша процена након контаката које смо досад имали јесте да Србија ради на испуњавају критеријума за чланство у ЕУ, што је добро јер се чека отварање нових поглавља у преговорима са Унијом, о образовању, јавним набавкама и истраживању, каже у разговору за Данас Маргарида Маркеш, државна секретарка за европске послове Португала, која је у протекла два дана боравила у Београду и сусрела се, између осталог, са шефом српске дипломатије Ивицом Дачићем.

* Може ли процес европске интеграције Србије да буде убрзан?

- Португалу је од предаје кандидатуре за чланство у ЕУ требало десет година да постане чланица. Током тог времена снажно смо преговарали са Европском унијом и испуњавали све неопходне критеријуме, укључујући политичке предуслове. Дакле, процес придруживања захтева време. Друго, треба имати у виду да говорим о 80-им годинама 20. века, када је јавност у ЕУ била далеко отворенија према процесу проширења него што је то случај данас. Јавност у ЕУ нема ништа против Србије или било које државе која тежи да постане чланица Уније, али износи све више аргумената против проширења, а председник Европске комисије Жан Клод Јункер је у обраћању Европском парламенту рекао да неће бити даљег проширења до краја његовог мандата, што значи до 2019. Оно што је важно нагласити јесте да резервисаност и критике које европска јавност упућује на рачун проширења потичу од чињенице да се бројни проблеми и изазови са којима са ЕУ суочава олако приписују процесу проширења. Стога, потребно је да ни европски политичари покажемо доста позитивног делања, као и да се испуњавају критеријуми како би ЕУ била спремна да прими нове чланице.

*Да ли је Србија способна да постане чланица ЕУ 2020. како то прижељкују њени званичници?

- Ако се испуне задаци, такав циљ је могуће остварити. Дакле, и ЕУ и Србија треба да обаве неопходан посао како би се Србија придружила.

* Како оцењујете бриселски дијалог Београда и Приштине?

- Бриселски дијалог је кључни предуслов да Србија добије чланство у ЕУ, као што сви знамо. Мир представља кључни елемент Европске уније, као и поштовање различитости. Ми у ЕУ поштујемо различитости и очекујемо да то чине и све државе које се придружују Унији, а бриселски дијалог је оруђе за то. Остаје да се види шта ће бити учињено у том домену.

*Да ли сте задовољни досадашњим напретком у решавању косовског питања?

- Напредак није био толико брз као што би требало да буде, али учињени су извесни помаци. Сматрам да бриселски дијалог треба да буде дубљи, како би били остварени још бољи резултати.

* Да ли је ЕУ кадра да превазиђе актуелне изазове, укључујући избегличко-мигрантску кризу?

- Избегличка и мигрантска криза јесте кључни изазов за ЕУ и потребно је да нађемо европско решење за тај проблем. Најпре, треба да изградимо миграциону политику, коришћењем различитих средстава попут добросуседске политике у циљу успостављања партнерстава са државама порекла и транзита, попут Алжира, Нигерије, Сенегала, Етиопије, Малија, у циљу контроле миграције. Такође, треба сагледати шта су разлози за миграције. Главни разлог односи се на то да људи немају услове за живот у својим матичним земљама, што значи да немају мир и социјалну сигурност, приступ образовању и посао. Дакле, партнерством треба да помогнемо државама да пруже боље услове за живот грађана.

Гутерешево обећање

* Како оцењујете раст популизма у ЕУ у последње време?

- Драго ми је што је Антонио Гутереш, бивши министар спољних послова Португала и нови генерални секретар Уједињених нација, недавно истакао да је један од главних циљева УН борба против популизма. Као што је познато, популизам јача у појединим државама ЕУ и шире, а његове присталице су, углавном, "губитници" у процесу глобализације. Стога, потребно је да остваримо конкретне резултате и укључимо такве људе у друштво. Лако је подлећи популистичкој пропаганди када немате посао, адекватну социјалну заштиту, или диплому, односно када се не уклапате у друштвену заједницу.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер