среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Манојло Миловановић: РС је ентитет али са снажним обележјима државности
Хроника

Манојло Миловановић: РС је ентитет али са снажним обележјима државности

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. јануар 2012.

 Манојло Миловановић, некадашњи начелник Главног штаба Војске РС, каже да је прослава 20. рођендана Републике Српске најбољи доказ да је борба српског народа за слободу и равноправност испунила већину очекивања оних који су почетком деведесетих година прошлог века, с пушком у руци, бранили своје кућне прагове од агресивног бошњачког унитаризма и хрватског хегемонизма.

У ексклузивном интервјуу поводом 9. јануара, Дана Републике Српске и крсне славе, Миловановић истиче да су Срби у БиХ остварили најмање 75 одсто својих ратних циљева, те да је РС, захваљујући напорима актуелног политичког руководства, у последњих неколико година успела да сачува своју самосталност, али и бројна обележја државности која су јој загарантована Дејтонским мировним споразумом.

- Нисмо се џаба борили! Српска је у последњих неколико година стекла велики међународни кредибилитет, пре свега захваљујући актуелном политичком руководству. Више нисмо мрежа за убацивање лопти из Сарајева и дела међународне заједнице - каже Миловановић.

Прошло је 20 година од стварања РС. Како данас гледате на догађаје у којима сте били директан учесник и један од команданта војске која је створила и одбранила РС?

- Пре свега, желим да кажем да војска није створила РС. Она је Српску одбранила. Република Српска је створена 9. јануара 1992. године. То је важно истаћи јер је ВРС била једина оружана формација која се на овим просторима није борила за освајање политичке власти. Све остале војске које су учествовале у грађанским ратовима на подручју бивше СФРЈ довеле су своје политичке гарнитуре на власт. ВРС је само бранила свој народ и државу.

Да ли су се, према вашем мишљењу, остварили ратни циљеви Срба из БиХ и њихове војске?

- Мислим да јесу. Кад је почела битка за стварање РС, наш циљ је био или да останемо у Југославији или да створимо самосталну државу. Од три народа у БиХ, који су учествовали у грађанском рату, мислим да смо ми највише успели у остваривању својих циљева.

Како то мислите? Нисмо остали у Југославији, нити смо добили самосталну државу.

- Није баш да смо добили потпуну државу, али је 75 одсто обележја државности овде. Успели смо да се изборимо за равноправност коју су Бошњаци и Хрвати покушали да нам одузму. Знам да међу појединцима постоји прича да смо се џаба борили, али то једноставно није тачно. Ипак смо ми прва генерација Срба у историји која је створила државу западно од Дрине.

Зар Српска није ентитет?

- Да, РС је ентитет, али са снажним обележјима државности. Срби су добили наметнути рат, ма шта неки о томе сад мислили или говорили.

Не делите мишљење оних који сматрају да у протеклом рату није било победника и поражених?

- Добро се зна који су били ратни циљеви Бошњака и Хрвата. Срби су једини успели да остваре један од кључних циљева рата. Иако није реализован први циљ, а то је останак у Југославији, остварили смо алтернативни циљ који се реализовао упоредо с овим првим, а то је формирати државу западно од Дрине. То смо успели. Бошњаци и Хрвати су изгубили рат.

На основу чега то тврдите?

- Бошњаци су хтели целовиту и унитарну БиХ у којој ће наметнути правило „један човек, један глас". Што се тиче бх. Хрвата, међународна заједница, уз помоћ Туђмана и његове политике, гурнула их је у чељуст бошњачке већине у ФБиХ. Највећи губитници протеклог рата су управо Хрвати у БиХ. Видите шта им се данас догађа? Ми смо најбоље прошли.

Да ли се РС и данас, 20 година после, још налази пред сличним изазовима као што су били они почетком деведесетих година прошлог века?

- Не бих рекао да су изазови из деведесетих слични овим данашњим. Ти изазови, споља гледајући, заиста могу изгледати слично. Немогуће је вратити период с почетка деведесетих година прошлог века.

Међутим, из Сарајева последњих дана и месеци слушамо реторику која многе опасно подсећа на време пред избијање рата.

- Знате зашто се то дешава? У РС је од 1992. до данас промењено 11 или 12 гарнитура политичара који су вршили власт. Овде имамо људе који уопште нису учествовали у рату. Код Хрвата су се такође измењале три или четири генерације политичара. Једино код Бошњака је на власти једна те иста гарнитура људи! Док су год у Сарајеву важне политичке фаце људи попут Ејупа Ганића, Хариса Силајџића, Халида Гењца и Златка Лагумџије, претња по РС постоји. Међутим, пошто они више немају никакве адуте у рукама, једино им је преостао језик лажи.

Колико је, према вашем мишљењу, РС угрожена од стране радикалних исламских група и терориста?

- Као бившег генерала, та прича ме заиста брине. Српска мора имати спреман одговор како би се одбранила у случају терористичких напада. Тренутно нам је једини спас у полицији, која је једина организована безбедносна снага. Покушаћу да у Сенату РС покренем причу о неопходности увођења предвојничке обуке у средњим школама како бисмо нашу омладину научили да се брани. Чисто, злу не требало.

Разговарао:Борис Кнежевић

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер