четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Малком Чалмерс: Британци против рата у Авганистану
Хроника

Малком Чалмерс: Британци против рата у Авганистану

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. август 2010.

Британске снаге на југу Авганистана забележиле су рекордан број погинулих прошлог месеца, у којем је убијено 15 војника. Анкете јавног мњења указују да је британска јавност све више скептична према разлозима које влада наводи правдајући учешће британских војника у том конфликту. Дебата о Авганистану се распламсала у јеку британско-пакистанског спора у вези са међународном борбом против тероризма.

Под плаштом ноћи покренута је највећа офанзива британских снага против Талибана овог лета.

У операцији "Тор Шазада“ учествује на стотине британских и авганистанских војника. Они покушавају да потисну побуњенике из талибанског упоришта Сајед, на југу земље. Коалиционе снаге наводе да се у том месту производе експлозивне направе, које представљају свакодневну опасност за коалиционе војнике и Авганистанце.

"Војници учвршћују позиције у случају да се побуњеници одлуче на напад. Ми правимо залихе хране и воде да би се одржали, а после тога ћемо вршити патроле у овој области и покушати да се дружимо са локалним становништвом, како би нашли побуњенике“, каже капетан Бред Пино, командир вода.

Британски команданти кажу да операција успешно напредује. Међутим, протекли месец је био тежак у свим деловима Авганистана, док подршка британске јавности опада. Само у јулу погинуло је 15 британских војника.

До тога долази у јеку дипломатског спора између Британије и Пакистана, као и посете пакистанског председника Лондону. Током недавне посете Индији, британски премијер Дејвид Камерон је оптужио Пакистан да, како се изразио, "извози тероризам“. Он је правдао рат у Авганистану истичући да се тиме Британија брани од тероризма.

Међутим, професор Малком Чалмерс, из Краљевског института за одбрану и безбедност, каже да британска јавност не прихвата такву аргументацију.

"И ова и претходна влада употребљавају тзв. 'аргумент узајамне повезаности', односно да морамо да будемо у Авганистану да би спречили да се ал Каида врати из Пакистана у Авганистан и тиме онемогућимо будуће терористичке нападе на улицама Лондона. То је компликовано, слојевито објашњење у које мало ко у Британији верује“, каже Чалмерс.

Британци нису једини који се двоуме. Две хиљаде холандских војника се управо повукло из покрајине Урузган на југу, после пада коалиционе владе након дуготрајног спора око одржавања холандског војног контингента у Авганистану. Поред тога, канадске трупе су најавиле повлачење почетком идуће године.

Званичници НАТО снага у Авганистану – познатим по скраћеници ИСАФ, инсистирају да је коалиција чврста.

"Укупан број припадника ИСАФ-а, као и број авганистанских снага безбедности је у сталном порасту, зато имамо потребан број војника“, објашњава бригадни генерал Јозеф Блоц, портпарол ИСАФ-а.

Без обзира на несмањен број војника, професор Малком Чалмерс сматра да ће од сада подршка јавности зависити од напретка на терену.

"Уколико до лета идуће године људи не буду осетили стварни напредак, мислим да више неће бити никакве воље ни овде нити у Америци за даљи останак. Као што је то био случај са вијетнамским ратом, јавност би могла веома брзо да изгуби поверење“, прича професор Чалмерс.

Команданти у Авганистану изражавају наду да ће операције сличне "Тор Шазади“ произвести убедљиве резултате. Аналитичари, међутим, упозоравају да ће само убедљив напредак моћи да надвлада уверење, како британске, тако и америчке јавности, да је реч о рату који се не може добити.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер