четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Максим Гуров: Зашто Норвешка жели да повећа свој војни потенцијал и то распоређивањем трупа САД на својој територији
Хроника

Максим Гуров: Зашто Норвешка жели да повећа свој војни потенцијал и то распоређивањем трупа САД на својој територији

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. октобар 2016.

 Русија је изненађена због могућности да америчке трупе буду распоређене у Норвешкој, саопштила је данас руска амбасада у тој земљи.

- Имајући у виду изјаве норвешких званичника да Русија не представља претњу по безбедност Норвешке, волели бисмо да знамо због чега Осло тако силно жели да повећа свој војни потенцијал и то распоређивањем америчких трупа на својој територији - рекао је за агенцију Франс прес портпарол амбасаде Русије у Норвешкој Максим Гуров.

Због тензија између Русије и Запада око кризе у Украјини и Сирији, норвешки министар одбране рекао је у понедељак да његова земља, на иницијативу САД, разматра могућност рапоређивања америчких трупа на својој територији.

Норвешки дневни лист "Адресеавизен" пренео је да би САД у јануару следеће године могле да пошаљу око 300 маринаца у Вернес, у близини Трондхејма, на око 1.000 километара удаљености од руско-норвешке границе на северу.

Командант америчке морнарице у Европи и Африци, генерал Нил Нелсон, рекао је за америчке медије да присуство снага САД у Норвешкој "повећава капацитет војски обеју земаља за заједничко деловање".

Америчка војска у Норвешкој већ располаже значајном војном опремом, распоређеном у планинским тунелима.

Норвешка се, да би смањила забринутост суседног Совјетског савеза, пре него што је 1949. постала чланица НАТО-а, обавезала да неће отворити своју територију страним војним трупама ако није директно угрожена или нападнута.

НАТО је у јулу саопштио да ће у Пољску и у балтичке земље послати четири батаљона како би спречио агресију Русије на њихове територије.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер