четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Максим Ферхаген: Притисак на Србију неопходан за наставак сарадње са Хагом
Хроника

Максим Ферхаген: Притисак на Србију неопходан за наставак сарадње са Хагом

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. децембар 2009.

БЕОГРАД – Холандски министар спољних послова Максим Ферхаген изјавио је да ће Холандија коначну одлуку о одмрзавању Споразума о стабилизацији и придруживању (ССП) Србије и ЕУ донети у јуну, али да ће уколико Ратко Младић пре тога буде ухапшен, ССП одмах бити одблокиран.

„Ми ћемо у јуну донети одлуку да ли ћемо започети процес ратификације ССП-а, и то на основу следећег извештаја главног тужиоца Хашког трибунала Сержа Брамерца о сарадњи Србије са Хагом. Ако, наравно, у међувремену, Младић буде ухапшен и изручен у Хаг, онда нећемо чекати до јуна, већ ћемо одмах почети процес ратификације”, рекао је Ферхаген у интервјуу за телевизују Б92.

Уочи поласка у посету Србији, он је навео да Брамерцов извештај мора да садржи елементе који потврђују да Србија заиста чини све да приведе правди одбегле хашке оптуженике, и да ће то бити главни критеријум на основу кога ће бити донета одлука о одмрзавању ССП-а.

„Желимо да пошаљемо позитиван сигнал, да похвалимо досадашњу сарадњу српских власти, као што је то у последњем извештају навео и Брамерц, и због тога смо укинули визе грађанима Србије”, истакао је Ферхаген али је додао да „и даље на снази остаје политика охрабривања и притисака”.

Он је оценио да је „ЕУ као целина, а не само Холандија, уверена да је притисак на српске власти неопходан да би оне наставиле и даље сарадњу са Хагом”.

Шеф холандске дипломатије је навео да је до промене става његове земље према Србији дошло после Брамерцове оцене да „српске власти чине сада све што је у њиховој моћи да сарађују са Хагом, што нису чиниле пре пет година”.

Додао је да је до сада пуно тога постигнуто, велики број људи ухапшен, међу којима је био и бивши председник Републике Српске Радован Караџић, што је, по његовим речима, потврда политике притисака.

Такође је нагласио да ће најбољи пример пуне сарадње са Трибуналом бити хапшење Младића.

„Српске власти би требало да ураде све што могу да осигурају да преостали хашки оптуженици буду у Хагу, укључујући и Младића...”, оценио је Ферхаген.

На питање да ли Србија треба ускоро да поднесе кандидатуру за улазак у ЕУ, он је казао да је „на Србији како и када ће да поднесе кандидатуру, али очигледно је да је остало пуно посла”.

„Подношење молбе за чланство неће убрзати процес придруживнаја Србије ЕУ, јер брзина тог процеса зависи искључиво од испуњења неопходних услова. Нећете постати раније члан зато што сте поднели молбу”, истакао је Ферхаген.

Он је објаснио да услове чине такозвани „копенхагеншки критеријуми”, односно одржавање добросуседских односа, борба против корупције и криминала, владавина права, слободна трговина, као и поштовање људских права и спровођење свих неопходних реформи.

„Залажем се за проширење ЕУ, али истовремено сам веома строг када се ради о испуњењу услова, јер смо у прошлости правили грешке са земљама које нису испуниле услове, што је у великој мери отежало живот њихових грађана који се жале на корупцију, недостатак људских права...”, рекао је Ферхаген.

Он је најавио да ће током сутрашње посете Србији председнику Борису Тадићу поручити да је Холандија уверена у европску будућност Београда, као и да ће његова земља наставити да подржава Београд да би на том путу испунио све неопходне услове.

Ферхаген је рекао да је Холандија у прошлости за финансијску помоћ Србији издвојила 50 милиона евра и да се нада да ће током његове сутрашње посете две земље поставити темеље за даље јачање сарадње. Додао је да ће поновити да је од изузетне важности да Србија настави да сарађује са Хагом, за шта је најбољи пример хапшење Младића и Горана Хаџића.

Ферхаген је најавио да о односима Србије и Холандије жели да говори и са обичним људима, и да ће се у том смислу састати са 40-ак младих људи, студената, предузетника и привредника.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер