четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Максим Ферхаген: Ако се не договоримо, Србија неће добити ништа
Хроника

Максим Ферхаген: Ако се не договоримо, Србија неће добити ништа

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. јун 2009.

Брисел – Чешко председништво задужено за дневни ред у последњи час је одлучило да Србија не буде тема разговора за вечером шефова влада и држава ЕУ. Став Холандије није промењен, иако су наговештена извесна попуштања. По завршетку конференције шеф холандске дипломатије Максим Ферхаген рекао је за „Политику” и РТС да Холандија ипак жели да покаже добру вољу и помогне нашој земљи у евроинтеграцијама.

„Закључили смо у понедељак да је Србија унапредила сарадњу са Трибуналом у Хагу. Због тога Холандија жели да пошаље позитиван сигнал Београду. У виду подршке визној либерализацији, као и пристајањем да неки делови Прелазног споразума буду одмах активирани. Сматрамо да заиста треба да подржимо унапређење сарадње Београда са Хагом, али Прелазни споразум, као и Споразум о стабилизацији и придруживању не могу бити активирани без пуне сарадње Србије са трибуналом”, навео је он.

Вероватно сте свесни да се велика већина ваших колега слаже да за ратификацију ССП-а остане услов пуне сарадње Београда са Хагом, а да Прелазни споразум ступи одмах на снагу, али Ви сте били против. Зашто?

Ми смо отворени за даље разговоре о подршци Србији за унапређење сарадње, и о слању позитивних сигнала, али када смо на састанку Савета министара прошле године у априлу донели одлуку о потписивању споразума са Србијом, услов активирања споразума била је пуна сарадња са Хагом. Видите, то је услов са којим су се сложили сви министри спољних послова ЕУ. Уколико бисмо ми сада пристали на активирање Прелазног споразума, онда би то значило да смо сагласни и да пошаљемо ССП на ратификацију у наш парламент. То је заправо једна одлука која се односи на активирање Прелазног споразума и ратификацију ССП-а. Дакле, ако кажете да се слажете са активирањем Прелазног споразума, то истовремено значи и да сте сагласни да постоји пуна сарадња са Хашким трибуналом.

Савет министара ЕУ није прихватио ваш предлог да буду активирани само неки делови Прелазног споразума. Мислите ли да ће они променити став и подржати тај предлог?

Надам се да, као што Холандија жели европску будућност за Србију њеним постепеним укључивањем у структуре Уније, и ЕУ може да се договори о одређеним деловима Прелазног споразума са Србијом, који могу да буду примењени одмах. Ако се не будемо договорили, Србија неће добити ништа. Сматрам да је у интересу Србије да се договоримо о деловима споразума, јер је то боље него ништа.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер