среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Македонија: ВМРО Николе Груевског одбила захтев албанских странака да албански постане други званичан језик у држави
Хроника

Македонија: ВМРО Николе Груевског одбила захтев албанских странака да албански постане други званичан језик у држави

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 14. јануар 2017.

Партија мандатара за састављање нове владе Македоније Николе Груевског, ВМРО ДПМНЕ, саопштила је да су неприхватљиви услови за формирање владајуће коалиције, које је поставила ДУИ Алија Ахметија.

Председништво албанске партије ДУИ утврдило је кључне елементе од којих неће одустати у преговорима са било којом македонском партијом и које мандатар за формирање Владе Македоније мора да прихвати. То су озваничавање албанског језика, продужавање мандата Специјалног тужилаштва за прислушкиване разговоре (чија су мета истрага високи фунционери ВМРО ДПМНЕ) и убрзавање процеса евроинтеграција.

Међутим, ВМРО ДПМНЕ наводи да неће преговарати, нити дозволити промену Устава, којом би албански постао други званични језик Македоније, а мандат Специјалном тужилаштву за прислушкиване разговоре био продужен.

Груевски има рок до 29. јануара да обезбеди већину у парламенету и да формира кабинет.

Његова странка је на недавним изборима освојила 51 мандат, а са 10 посланика дугогодишњег коалициног партнера ДУИ, имала би тесну већину од 61 посланика у Собрању са 120 места.

Лидер ДУИ Али Ахмети је рекао да очекује позив Груевског за преговоре о новој коалиционој влади, а два друга могућа коалициона партнера, Покрет Беса и Алијанса за Албанце рекла су да не желе да преговарају о влади.

Уколико Груевски не успе да формира владу до 29. јануара, мандат би требало да добије лидер друге по величини партије СДСМ, која је освојила 49 мандата, мада провладини медији објављују тумачења по којима то не треба да се деси, јер није прецизирано Уставом.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер