Početna strana > Hronika > Makedonija: Sobranje usvojilo Zakon o upotrebi jezika kojim je albanski postao drugi zvanični jezik; Gruevski napao DŽaferija; u toku protest građana
Hronika

Makedonija: Sobranje usvojilo Zakon o upotrebi jezika kojim je albanski postao drugi zvanični jezik; Gruevski napao DŽaferija; u toku protest građana

PDF Štampa El. pošta
sreda, 14. mart 2018.

Makedonsko Sobranje, bez rasprave o 35.500 amandmana opozicije, usvojilo je zakon kojim albanski postaje drugi službeni jezik u toj državi. Obezbeđenje u poslednji čas je sprečilo fizički sukob predsednika parlamenta Taljata DŽaferija i dojučerašnjeg lidera VMRO-DPMNE Nikole Gruevskog. Protest ispred zgrade parlamenta.

Nikola Gruevski je, kako navode mediji u Skoplju, prišao stolu predsednika parlamenta, izvadio DŽaferijevu karticu iz sistema za glasanje i prolio vodu po stolu, nakon čega je DŽaferi proglasio pauzu. Između DŽaferija i Gruevskog stalo je obezbeđenje, pa je incident prekinut.

Suštinu sukoba u parlamentu Makedonije predstavlja početak izjašnjavanja o zakonu o jezicima, koji će, ukoliko bude usvojen, garantovati jednak tretman makedonskog i albanskog jezika, čemu se poslanici VMRO-DPMNE žestoko protive.

Opozicija je, u pokušaju da spreči izglasavanje ovog akta, podnela oko 35.500 amandmana, a predsednik Sobranja je u nekoliko navrata najavio da će zakon biti usvojen bez preterane rasprave o masi amandmana. VMRO-DPMNE, pak, zahteva da se raspravlja o svakom amandmanu pojedinačno.

Sukob DŽaferija i Fruevskog

Poslanik VMRO DPMNE i bivši premijer Makedonije Nikola Gruevski danas je nasrnuo na predsednika Sobranja Talata DŽaferija kada je pokušao da stavi na glasanje Zakon o jezicima uprkos protivljenju te opozicione partije.

Kada je DŽeferi nameravao da ponovno stavi na glasanje Zakon o upotrebi jezika, poslanici VMRO DPMNE su izašli pred mesto gde sedi predsednik parlamenta, te je Gruevski da bi sprečio DŽaferija da vodi sednicu počeo da udara po zvoncetu i da mu rastura dokumente, i prosuo čašu vode u pravcu DŽaferija.

Pošto DŽaferi nije prihvati zahtev VMRO DPMNE i zakon vrati na raspravu, Gruevski se popeo iza mesta gde sedi predsednik, stao mu iza leđa i isključio mikrofon. Kada DŽaferi je prekinuo sednicu na 15 minuta i krenuo da izađe, Gruevski mu je preprečio put i uneo mu se u lice, te je intervenisalo obezbeđenje, razdvojivši ih.

Najveća opoziciona partija VMRO DPMNE se protivi ponovnom glasanju za zakon kojim se proširuje upotreba albanskog jezika u obliku u kojem ga je usvojila vladajuća većina.

Posle petnaestominutne pauze, poslanička većina je sa 64 glasa po drugi put izglasala Zakon o jezicima, uz protivljenje poslanika VMRO DPMNE koji su ponovo opkolili predsednika parlamenta.

Opoziciona partija je optužila vladajuću većinu da donosi zakon na silu, kršeći Poslovnik Sobranja.

Dok je DŽaferi tražio da se glasanje ponovi dizanjem ruke i opet prebroji, Gruevski ga je vukao za ruku, ali bez efekta.

Sobranje je sredinom januara već izglasalo ovaj zakon, ali je predsednik Makedonije Đorđe Ivanov odbio da ga potpiše, čime se procedura vratila u Sobranje. VMRO-DPMNE tvrdi da je novi zakon "protivustavan", kao i da "produbljuje razlike u društvu na štetu homogenizacije makedonske zajednice".

Zakon o jezicima, kojim albanski, praktično, postaje drugi zvanični jezik u toj zemlji, bio je jedan od ključnih uslova albanskih partija pred formiranje vladajuće koalicije na čijem se čelu nalaze SDSM i premijer Zoran Zaev.

Lider najuticajnije opozicione VMRO-DPMNE Hristijan Mickovski napustio je sednicu parlamenta na čijem dnevnom redu je bilo treće čitanje Zakona o upotrebi jezika. Taj zakon predviđa uvođenje albanskog kao drugog zvaničnog jezika u Makedoniji.

Njegova VMRO-DPMNE se protivi usvajanju tog zakona i podnela je na njega oko 36.000 amandmana. Uoči sednice, premijer Zoran Zaev je razgovarao sa Mickovskim, ali detalji ovog razgovora, kako prenose makedonski mediji, nisu poznati.

Kako je ranije saopšteno iz parlamenta, Zakon o upotrebi jezika će biti stavljen na glasanje, bez rasprave o podnetim amandmanima VMRO-DPMNE i veta koji je na taj zakon stavio predsednik Đorđe Ivanov sa obrazloženjem da je on nije u skladu sa Ustavom.

Uoči zasedanja, ispred zgrade Sobranja okupila se velika grupa građana koja se protivi usvajanju Zakona o jeziku. Zgradu parlamenta obezbeđuju policijske snage, a okolne ulice su zatvorene za soabraćaj.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner