петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Македонија: Собрање усвојило Закон о употреби језика којим је албански постао други званични језик; Груевски напао Џаферија; у току протест грађана
Хроника

Македонија: Собрање усвојило Закон о употреби језика којим је албански постао други званични језик; Груевски напао Џаферија; у току протест грађана

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. март 2018.

Македонско Собрање, без расправе о 35.500 амандмана опозиције, усвојило је закон којим албански постаје други службени језик у тој држави. Обезбеђење у последњи час је спречило физички сукоб председника парламента Таљата Џаферија и дојучерашњег лидера ВМРО-ДПМНЕ Николе Груевског. Протест испред зграде парламента.

Никола Груевски је, како наводе медији у Скопљу, пришао столу председника парламента, извадио Џаферијеву картицу из система за гласање и пролио воду по столу, након чега је Џафери прогласио паузу. Између Џаферија и Груевског стало је обезбеђење, па је инцидент прекинут.

Суштину сукоба у парламенту Македоније представља почетак изјашњавања о закону о језицима, који ће, уколико буде усвојен, гарантовати једнак третман македонског и албанског језика, чему се посланици ВМРО-ДПМНЕ жестоко противе.

Опозиција је, у покушају да спречи изгласавање овог акта, поднела око 35.500 амандмана, а председник Собрања је у неколико наврата најавио да ће закон бити усвојен без претеране расправе о маси амандмана. ВМРО-ДПМНЕ, пак, захтева да се расправља о сваком амандману појединачно.

Сукоб Џаферија и Фруевског

Посланик ВМРО ДПМНЕ и бивши премијер Македоније Никола Груевски данас је насрнуо на председника Собрања Талата Џаферија када је покушао да стави на гласање Закон о језицима упркос противљењу те опозиционе партије.

Када је Џефери намеравао да поновно стави на гласање Закон о употреби језика, посланици ВМРО ДПМНЕ су изашли пред место где седи председник парламента, те је Груевски да би спречио Џаферија да води седницу почео да удара по звонцету и да му растура документе, и просуо чашу воде у правцу Џаферија.

Пошто Џафери није прихвати захтев ВМРО ДПМНЕ и закон врати на расправу, Груевски се попео иза места где седи председник, стао му иза леђа и искључио микрофон. Када Џафери је прекинуо седницу на 15 минута и кренуо да изађе, Груевски му је препречио пут и унео му се у лице, те је интервенисало обезбеђење, раздвојивши их.

Највећа опозициона партија ВМРО ДПМНЕ се противи поновном гласању за закон којим се проширује употреба албанског језика у облику у којем га је усвојила владајућа већина.

После петнаестоминутне паузе, посланичка већина је са 64 гласа по други пут изгласала Закон о језицима, уз противљење посланика ВМРО ДПМНЕ који су поново опколили председника парламента.

Опозициона партија је оптужила владајућу већину да доноси закон на силу, кршећи Пословник Собрања.

Док је Џафери тражио да се гласање понови дизањем руке и опет преброји, Груевски га је вукао за руку, али без ефекта.

Собрање је средином јануара већ изгласало овај закон, али је председник Македоније Ђорђе Иванов одбио да га потпише, чиме се процедура вратила у Собрање. ВМРО-ДПМНЕ тврди да је нови закон "противуставан", као и да "продубљује разлике у друштву на штету хомогенизације македонске заједнице".

Закон о језицима, којим албански, практично, постаје други званични језик у тој земљи, био је један од кључних услова албанских партија пред формирање владајуће коалиције на чијем се челу налазе СДСМ и премијер Зоран Заев.

Лидер најутицајније опозиционе ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски напустио је седницу парламента на чијем дневном реду је било треће читање Закона о употреби језика. Тај закон предвиђа увођење албанског као другог званичног језика у Македонији.

Његова ВМРО-ДПМНЕ се противи усвајању тог закона и поднела је на њега око 36.000 амандмана. Уочи седнице, премијер Зоран Заев је разговарао са Мицковским, али детаљи овог разговора, како преносе македонски медији, нису познати.

Како је раније саопштено из парламента, Закон о употреби језика ће бити стављен на гласање, без расправе о поднетим амандманима ВМРО-ДПМНЕ и вета који је на тај закон ставио председник Ђорђе Иванов са образложењем да је он није у складу са Уставом.

Уочи заседања, испред зграде Собрања окупила се велика група грађана која се противи усвајању Закона о језику. Зграду парламента обезбеђују полицијске снаге, а околне улице су затворене за соабраћај.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер