субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Македонија: Парламент добио захтев за изгласавање неповерења Иванову
Хроника

Македонија: Парламент добио захтев за изгласавање неповерења Иванову

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. мај 2016.

СКОПЉЕ - Захтев за изгласавање неповерења македонском председнику Ђорђу Иванову, због одлуке о аболицији 56 државних и партијских функционера умешаних у аферу "Прислушкивање", стигао је у парламент, са нешто више од 50 потписа што није довољно и за гласање о неповерењу шефу државе.

Да би се у парламенту изгласало непорење Иванову потребна је двотрећинска већина од 82 посланика. Македонски медији наводе да с обзиром на то да владајућа ВМРО-ДПМНЕ, којој је наклоњен Иванов, има 59 посланика, готово је невероватно да ће та већина бити постигнута.

Међутим, постојање иницијативе обавезује Иванова да посланицима да одговор тако што ће се лично појавити на седници парламента.

Иницијативу су потписали посланици најутицајније опозиционе СДСМ Зорана Заева и албанске политичке партије Демократске уније за интеграције (ДУИ) Али Ахметија.

Иначе, Иванов се у свом последњем интервјуу немачком Франкфуртер алгемајне цајтунгу отворено ставио на страну владајуће ВМРО, пишу македонски медији.

Говорећи о разлозима за дубоку политичку кризу у земљи, Иванов је рекао да је тренутна атмосфера сукоба створена због рада Специјалног тужилаштва које селективно кривично гони само људе из владајуће ВМРО-ДПМНЕ Николе Груевског.

Ова изјава Иванова је, како се оцењује, додатно продубила кризу у Македонији и изазвала нове поделе грађана.

Због овакве изјаве страним медијима, Демократски савез је Иванова назвао "дрвеним адвокатом" владајуће странке који не само да отворено негира споразум из Пржна, већ и повећава тензије.

Демократски савез, наиме, сматра да, због "субверзивног деловања" председника против државе, Иванов не заслужује да остане на позицији председника Републике и треба одмах да поднесе оставу.

Албанска ДУИ је такође тражила да Иванов повуче спорну изјаву, али и одлуку о амнестији, што је поновним активирањем парламента могуће.

ДУИ тражи да се Иванов понаша државнички.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер