четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајкл Вилијамс: Економски проблеми у САД ће се наставити и након избора
Хроника

Мајкл Вилијамс: Економски проблеми у САД ће се наставити и након избора

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 04. новембар 2010.

Американци који су на јучерашњим изборима гласали за политичке промене, чији би резултат био убрзани економски опоравак, можда ће у будућности бити разочарани. Декан угледне њујоршке пословне школе сматра да ће републиканско преузимање Представничког дома вероватно довести до блокаде политичког процеса, због чега ће бити тешко за обе странке да усвоје мере за подстицај привреде.

Бирачи, незадовољни економском ситуацијом, су на гласачким местима широм земље били спремни за промене.

"Треба се вратити уставу, ребалансирати буџет и ослободити се дела дуга”, сматра један од њих.

Демократе су на јучерашњим изборима претрпеле велике губитке. Гласачи, који очекују да ће победа републиканаца покренути посусталу економију, треба међутим да преиспитају тај став, сматра просефор Мајкл Вилијамс.

“Људи верују да ће избори донети промене. Стварност је међутим да ће исход гласања довести до поларизације или застоја у процесу доношења одлука и мера, уместо да га подстакне.”

Вилијамс, декан пословне школе “Туро” у Њујорку, истиче да републиканска контрола Представничког дома значи и да ће бити покренут веома мали број законодавних акција у погледу економских мера или да их уопште неће бити.

"Републиканци најављују да ће зауставити или спречити усвајање мера Демократске странке. Они међутим могу да покушају да ураде то, али се за две године неће догодити много тога.”

Републиканска већина могла би да покуша да усвоји законе или укине контроверзне законске предлоге, али многе од тих мера вероватно неће проћи без неопходних 60 гласова у Сенату. Председник Обама би такође могао да искористи право вета. Поједини пак верују да ће републиканска победа побољшати шансе странке да продужи пореске олакшице за све, укључујући и богате Американце.

"Мислим да берзански индекси расту у очекивању те промене. Мислим да ће ситуација бити стабилнија и да ће људи бити самоуверенији“, истиче Лиз Роуз.

Ден Гринхаус, стратег у инвестиционој компанији Милер Табак, дели то мишљење.

"Републиканско преузимање Представничког дома биће позитивно за економију до степена до којег је атмосфера у економији и међу власницима компанија била негативна због става да су претходно усвојени закони лоши за бизнис.”

Други међутим очекују да ће привредни раст и даље бити значајно успорен, те да ће стопа незапослености остати висока. Иако је компромис могућ и у подељеном Конгресу, аналитичари сматрају да се напредак у погледу усвајања енергетске политике и отварања радних места може очекивати тек након општих избора 2012. године.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер