четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајкл Пенс: Желимо да Косово буде пуноправни члан НАТО
Хроника

Мајкл Пенс: Желимо да Косово буде пуноправни члан НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 02. август 2017.

 "Желимо да Косово буде пуноправни члан НАТО-а у будућности. САД настављају да подржавају дијалог између Косова и Србије за нормализацију односа и добросуседство. Сједињене Државе захвалне су на борби против тероризма и похваљују успех у спречавању терористичких напада планираних на територији Албаније, Македоније и Косова." Ово су кључне поруке америчког потпредседника Мајкла Пенса, које су пренели РТК и Зери, а са данашњег састанка Америчко-јадранске повеље (А5) у Подгорици. Са Пенсом су, на одвојеним састанцима, разговарали и косовски председник Хашим Тачи, као и председница Владе Србије, Ана Брнабић.

Управо на састанку са косовским председником, како је сам Тачи пренео, Пенс је обећао "већу посвећеност САД у уклањању свих препрека" како би Косово постало пуноправни члан Северноатлантског савеза.

Додаје да је разговор био "врло пријатељски", али и "значајан". Косово је сада фактор мира и стабилности у региону и шире, каже:

"Стога, радимо заједно на формирању Оружаних снага Косова, као професионалној снази одбране мултиетничког друштва, у служби свих грађана."

Косовски председник истиче и да је учешће потпредседника САД-а на самиту "најбољи доказ да ће чланство Косова у НАТО-у и тежње других земаља бити реализоване", а да је чланство Црне Горе створило "нови замах за убрзање процеса придруживања преосталих балканских држава".

Америчко-јадранска повеља (А5) је иницијатива коју су формирали Албанија, Македонија, Хрватска и Сједињене Америчке Државе, 2003. године. Иницијатива има за циљ пружање подршке земљама које теже уласку у НАТО, а њој су се накнадно придружиле Црна Гора и Босна и Херцеговина.

РСЕ: Косово део Повеље?

РСЕ је у међувремену пренео и да је амерички потпредседник рекао "да би волео ускоро да види Косово као део Атлантске повеље".

Брнабић: На Приштини да испуни оно што је договорено

Бранбић на данашњем састанку Повеље није одржала билатерални разговор са Тачијем, а говорећи о дијалогу Београда и Приштине, каже да је "по жељи ЕУ" подигнут на председнички ниво, те да ће га водити Председник, док ће влада "помоћи и пружити подршку" и "имплементирати све што је договорено". За ТВ Прва каже и да "проблем није на страни Србије".

"Србија је спровела већи део Бриселског споразума и остаје на томе да Приштина мора да крене да испуњава оно што је договорено и потписано Бриселским споразумом, пре свега оснивање Заједнице српских општина. И интересантно је у смислу данашњег дана - инсистирају САД на томе, тако да у томе имамо потпуно паралелне ставове са највећим силама и надам се да ће то почети да се спроводи," додаје.

(КосСев)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер