четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајкл Кирби: Србија постаје извозник стабилности и позитиван актер у међународној заједници
Хроника

Мајкл Кирби: Србија постаје извозник стабилности и позитиван актер у међународној заједници

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. септембар 2014.

Амерички амбасадор у Београду Мајкл Кирби оценио је данас да Србија постаје извозник стабилности и да се на позитиван начин прикључује међународној заједници.

Кирби је, на четвртом Београдском безбедносном форуму, изразио уверење да ће Србија наставити да добро напредује ка чланству у ЕУ.

"Србија је спровела важне реформе, 21. јануара почела приступне преговоре, у марту су одржани избори који су омогућили спровођење нужних реформи, постигнут је споразум с Приштином, а у јулу је одржана заједничка војна вежба више земаља, међу којима и САД и Србије", навео је он.

Србија је, према његовим речима, дала већи допринос него раније у мировним операцијама, чиме све више постаје извозник стабилности, уместо нестабилности.

Кирби је подсетио да је пре 50 година било уобичајено да нека земља најпре постане чланица НАТО, а потом и ЕУ, док данас то није случај.

"Србија се ангажује и надам се да ћу је видети у ЕУ једног дана. НАТО је отворено питање, али ако Србија буде желела да уђе у НАТО, НАТО ће бити спреман да то размотри", казао је Кирби.

Навевши да је у недељу учествовао у Паради поноса, амерички амбсадор је приметио да је стекао утисак да је, упркос великом пристуству полиције, било мање нетолерантности него раније.

Он је упозорио на значај борбе против корупције, која је, како је приметио, нанела велику штету Украјини и додао да је важно и да Србија не буде енергетски зависна од једне опције.

Кирби је поздравио прикључење Србије савезу против Исламске државе, који предводе САД и оценио да Србија почиње да на више начина доприноси међународној стабилности.

Говорећи о предстојећем председавању Србије ОЕБС-у, Кирби је упозорио да неће бити лако, али да то представља огромну шансу и напоменуо је да пре само десетак година нико није ни могао да помисли да би Србија могла да председава ОЕБС-у.

Он је оценио да се налази на интересантном месту у данашње време и приметио, шалећи се, да његови односи са амбасадором Русије у Србији нису баш најбољи, као што нису ни другде.

Кирби је говорио на панелу на којем је Констанца Штелценмулер, виши трансатлантски сарадник Немачког Маршаловог фонда САД представила у Београду извештај о трансатлантским трендовима за 2014. годину.

На том панелу учествовали су и шеф Делегације ЕУ у Београду Мајкл Девенпорт, амбасадор Италије у Србији Ђузепе Манцо и генерални секретар Савета за регионалну сарадњу Горан Свилановић.

Београдски безбедносни форум, у организацији Београдског фонда за политичку изузетност, Европског покрета у Србији и Београдског центра за безбедносну политику, који је окупио 450 учсника, траје до 2. октобра.

Новинска агенција Тан југ је медијски покровитељ форума.

Мајкл Девенпорт: Систематски напредак Србије

Шеф Делегације ЕУ у Београду Мајкл Девенпорт оценио је данас да Србија систематски напредује ка ЕУ и да ће такво опредељење бити потврђено 8. октобра, када ће Европска комисија представити извештај о напретку.

"Важно је да је Србија направила избор, стратешки избор, почела приступне преговоре у јануару и да напредује на систематски начин", рекао је Девенпорт на четвртом Београдском безбедносном форуму.

Амбасадор ЕУ је нагласио да није изгубљен ниједан дан у преговарачком процесу, и поред тога што су у Србији у марту одржани избори, и додао да нема сумње да ће процес бити настављен.

Манцо: ЕУ да охрабри Србију

Амбасадор Италије у Београду Ђузепе Манцо, чија земља тренутно председава ЕУ, изјавио је данас да Унија треба да да конкретан сигнал Србији да приступни преговори напредују како би је охрабрила на њеном европском путу.

"Италија снажно подржава проширење ЕУ, посебно када је реч о Србији и Западном Балкану. Европски пројекат ће бити закључен тек када Европа буде цела, а то значи да Србија и Балкан буду део Уније", рекао је Манцо на четвртом Београдском безбедносном форуму.

"Охрабрујемо Србију да настави ка ЕУ, али јој морамо дати конкретне сигнале да преговори напредују. Западни Балкан мора бити део ЕУ", додао је он.

Италија, према његовим речима, мора да одговори на захтев Србије "за више Европе".

Манцо је изразио наду да ће истраживање Немачког Маршаловог фонда наредне године обухватити и Србију, што би, како је рекао, показало да проширење није само циљ Италије, већ и Немачког фонда.

Сарадњом до електронске безбедности

Само сарадњом је могуће изборити се за безбедност у сајбер простору, оценио је вечерас Франц-Сстефан Гади, виши саветник "Ист-Вест института".

Он је, у оквиру Београдског безбедносног форума, говорио о електронској безбедности и потребним мерама за његово постизање.

"Електронска безбедност је једна од најважнијих питања које се тиче свих нас, како цивилног друштва, тако и влада", оценио је Гади у изјави Тан југу.

Кључна реч је у борби за електронску безбедност је, како је казао, међународна сарадња.

Гади сматра да земље не знају како да сарађују у "сајбер простору", а посебно се владе суочавају са овим изазовом.

Он сматра да је императив влада да сарађују и заједничким снагама финализирају оквир за борбу за електронску безбедност.

Додајући да је један од проблема сајбер шпијунажа од које треба да се бране земље, Гади је поновио да је то могуће само уз сарађују.

Како је објаснио, сајбер криминал не познаје границе, те због тога он може погодити и Србију.

Гади је указао да, на пример, у вези са украјинском кризом стране у конфликту могу да прибегну сајбер оружју, од којег се земље, међу њима и Србија, морају заштитити потребним мерама.

"То је глобални проблем", закључио је он.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер