субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајкл Кирби: САД су Црвеној армији на Источном фронту доставиле муницију и ратне материјале у вредности садашњих 180 милијарди долара
Хроника

Мајкл Кирби: САД су Црвеној армији на Источном фронту доставиле муницију и ратне материјале у вредности садашњих 180 милијарди долара

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. мај 2015.

На овај дан пре седамдесет година Савезничке снаге прихватиле су предају сила Осовине у Европи и Други светски рат је окончан. Сједињене Америчке Државе су поносне - као што је и Србија - на наш савез у победи против нацизма и фашизма. Одајемо поштовање храбрим Србима који су спасили 500 савезничких ваздухопловаца за време Операције Халијард.

Данас одајемо пошту свим изгубљеним животима савезника у Другом светском рату, и присећамо се доприноса свих савезника, од британског поносног става из 1940. године, преко покрета отпора у окупираним земљама, до пожртвованости свих народа који су чинили Совјетски Савез.

Али задржати се на патњи коју је изазвао рат није довољно да се ода поштовање идеалима за које су се мушкарци и жене борили од 1939. до 1945. године. Из пепела Другог светског рата Сједињене Америчке Државе и Европа су направиле заједницу утемељену на заједничким вредностима и институцијама; ове заједничке вредности су донеле Европи до тада невиђено доба мира, изобиља и стабилности.

Након што су се Србија, САД и Совјетски Савез прикључили рату 1941. године, САД је као помоћ напорима на Источном фронту Црвеној армији доставила муницију и друге ратне материјале у вредности од 11,3 милијарде тадашњих долара (садашњих 181,5 милијарди долара), у међувремену се прикључивши Великој Британији, Комонвелту и слободним снагама других савезника на Западном фронту. Таква сарадња се показала као кључна за потписивање Хелсиншког договора 1975. године и стварање онога што је данас ОЕБС.

Сједињене Америчке Државе настављају да унапређују односе сковане у Другом светском рату и поштују историјске везе са Европом и Азијом. Данас треба да славимо што је крај тог рата омогућио једну нову Европу, Европу утемељену на демократском управљању и посвећености ширењу људских права. Савезнички доприноси током Другог светског рата били су кључни за враћање мира у Европу и Азију, и помогли су оснивању Уједињених нација 1945. године.

Србија, данас, стоји као јемац европске безбедности кроз председавање ОЕБС-у. У тим активностима САД је партнер Србије. У настојању Србије да се придужи Европској унији имате америчку подршку. И у вашој намери да постанете активни партнер НАТО-а моја земља подржава Србију; пружамо подршку и обуку за модернизацију и професионализацију српских оружаних снага које поносно учествују у мировним операцијама Уједињених нација и Европске униј.

Данас кад обележавамо дан када се Други светски рат завршио у Европи, сви ми који тако много дугујемо тим храбрим мушкарцима и женама, подсећамо се да радећи заједно можемо да осигурамо да рат више никада не дође у наше земље.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер