субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајкл Карпентер за Глас Америке: Ако не успе идеја о разграничењу између Србије и Косова, не видим шта је план Б
Хроника

Мајкл Карпентер за Глас Америке: Ако не успе идеја о разграничењу између Србије и Косова, не видим шта је план Б

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 09. август 2019.

Бивши званичник Пентагона задужен за Балкан Мајкл Карпентер оценио је да би предстојећи избори на Косову, као и избори у Србији 2020. године, могли да успоре постизање споразума између Београда и Приштине.

Карпентер је у изјави за Глас Америке рекао да је сезона избора веома лош моменат за договарање међународних споразума.

"Чињеница да Косово нема премијера је велика препрека, а време избора је такође згодно за оне који заступају тврђе политичке ставове, што је лоше за постизање договора. Не бих рекао да је договор немогућ, али се чини мало вероватним", рекао је актуелни директор "Пен Бајден центра".

Према његовим речима, чини се да су унутрашње политичке прилике у Србији и на Косову такве да би идеја о размени територија могла да успе, али још није дошло до тог тренутка, ни на Косову, ни у Србији.

"Ако не успе идеја о разграничењу између Србије и Косова, не видим шта је план Б", изјавио је Карпентер и додао да је Србији потребно понудити нешто конкретније и брже од чланства у ЕУ за признавање независности Косова.

"Не верујем да би наставак дијалога, онако како га је водила Федерика Могерини, водио нечем конкретном. Мислим да би Србија, ако би хтела да превазиђе ту баријеру и призна независност Косова, морала да добије нешто веома конкретно заузврат, нешто што ће грађани осетити као вредно", рекао је он, али је додао да тако нешто "још није на столу".

Карпентер је додао да садашња америчка администрација жели да истражи сваки угао и искористи прилику да реши спор између Србије и Косова.

"Али на крају ће се све свести на договор великих играча, међу којима су Америка и ЕУ, и на споразум који постигну лидери на терену, што неће бити нимало лако, без обзира на то ко је на власти у Вашингтону", додао је он наводећи да подршка идеји о размени територија нема везе са партијским поделама у Америци.

Помињући евентуалну улогу Русије, Карпентер је рекао да је из "перспективе Москве боље да се одржи конфликт између Косова и Србије јер то дозвољава Русији да се представља као чувар српских интереса и противник Косова".

"То геополитички доприноси Москви јер спречава да се Србија приближава Западу, Бриселу и Вашингтону. Не мислим да је Кремљу у интересу да се ово питање реши", оценио је амерички званичник.

Карпентер се поново осврнуо на изјаву шефа српске дипломатије Ивице Дачића о позиву да српска дијаспора подржи америчког председника Доналда Трампа на предстојећим изборима у САД.

"Дачић може да подржава кога хоће, то је његово право. Ја само не мислим да је то паметан дипломатски потез да министар спољних послова Србије полаже све наде у једну политичку партију у САД. Око Србије и Западног Балкана генерално у Америци постоји консензус обе партије и мислим да би за Србију било боље да тако и остане, а не да се нешто политизује", навео је он.

"Ја само постављам питање колико је Дачићев потез паметан, а он може да подржава кога хоће. Не знам хоће ли га Срби у Америци послушати, али може да ради шта хоће", рекао је Карпентер за Глас Америке.

(Бета, Глас Америке) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер