четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајкл Карпентер: У случају победе Џозефа Бајдена, САД би тежиле побољшању односа са Србијом и учвршћивању њене оријентације ка ЕУ и евроатлантским структурама
Хроника

Мајкл Карпентер: У случају победе Џозефа Бајдена, САД би тежиле побољшању односа са Србијом и учвршћивању њене оријентације ка ЕУ и евроатлантским структурама

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. октобар 2020.

Директор америчког Пен Бајден центра Мајкл Карпентер изјавио је да би администрација бившег потпредседника САД Џозефа Бајдена, у случају његове победе на предстојећим изборима, тежила побољшању односа са Србијом и учвршћивању њене оријентације ка ЕУ и евроатлантским структурама.

„Постоје шансе да се искористе везе које су успостављене претходних година. Циљеви су да се Србија учврсти као стратешка земља на Западном Балкану и у Источној Европи, да се учврсти у европским и евроатлантским структурама“, рекао је Карпентер за телевизију Прва.

Карпентер, саветник у изборном штабу председничког кандидата демократа, рекао је да су у фокусу Бајденове стратегије за Србију њен улазак у ЕУ,  подршка даљим реформама у области владавине права, боље медјуљудске везе САД и Србије, у смислу путовања и улагања америчких компанија, као и јачање војних односа две земље.

Навео је да Бајден веома добро познаје Србију и Западни Балкан и да има добар однос и сарадњу са председником Србије Александром Вучићем.

„Они су се састали више пута, премијерка (Србије Ана) Брнабић је такодје веома занимљива и искусна политичарка и надам се да ће Бајденова администрација сарадјивати са њом“, додао је Карпентер, бивши званичник Пентагона.

За споразум о нормализацији економских односа који су Србија и Косово постигли у Белој кући 4. септембра, Карпентер каже да је „у многим елементима позитиван“, у смислу економских веза и комуникација.

„Мислим да је све то сјајно. Моја главна замерка том споразуму није његова садржина, већ чињеница да је потпуно одвојен од европског дијалога. Надам се да би америчке и европске иницијативе могле да буду синхронизоване и да ће САД и ЕУ заједно водити дијалог ка окончању, да можемо да имамо Србију у ЕУ и да подигнемо српско-америчке односе на виши ниво“, рекао је Карпентер.

Додао је да „о томе сања“ ако Бајден буде председник САД од 20. јануара, када шефови америчке државе ступају на дужност.

Карпентер је казао да је крајњи циљ дијалога Србије и Косова „обострано признање“.

„Од Бајденове администрације бих очекивао много активније учешће са ЕУ, да седну зајдено за сто, да немамо два процеса него јединствени дијалог Србије и Косова, уз ЕУ и САД. Мислим да ће то највероватније довести до највећег успеха у будућности“, навео је.

Он је рекао да „не може да говори“ о томе каква ће бити његова улога у Бајденовој администрацији, наводећи да „има пуно људи који су укључени у процес око Западног Балкана“.

„САД играју активну улогу у подршци евроинтеграцијама региона, подршци бољој трговини и инвестицијама и бољим везама“, навео је Карпентер.

Додао је да је „велики оптимиста да ће Бајден убедљиво победити на изборима“ 3. новембра, на којем му је ривал председник САД Доналд Трамп.

Анкете шест дана уочи избора предвидјају Бајденову победу на изборима.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер