субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајкл Девенпорт: Вучић показао политичку храброст спремношћу да оде у Сребреницу, између Београда и Приштине дошло до суштинских договора
Хроника

Мајкл Девенпорт: Вучић показао политичку храброст спремношћу да оде у Сребреницу, између Београда и Приштине дошло до суштинских договора

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. јун 2015.

Шеф делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт, оценио је данас да је премијер Србије Александар Вучић, спремношћу да оде у Сребреницу, показао политичку храброст.

"Мислим да је (премијер Вучић) показао политичку храброст тако што је показао спремност да иде и учествује у годишњици тих страшних ствари од пре 20 година. Пре свега, одговорност свих политичара у Србији и у региону је да покажу конструктивне кораке ка помирењу", нагласио је Девенпорт.

Када је реч о случају Насера Орића, Девенпорт његово ослобађање није желео да коментарише, рекавши да је то одлука швајцарског суда.

Исти суд - да је свака акција која би допринела помирењу у региону важна - Девенпорт је изнео и поводом резолуције о Сребреници, рекавши да ће дискусија о њој бити вођена пре свега у Њујорку, да је на СБ да о њој донесе одлуку и да у такве дискусије ЕУ није упућена.

"Желим да истакнем да је битно да свака резолуција допринесе помирењу у региону", истакао је шеф делегације ЕУ.

Мањи део питања остао на преговарачком столу

Девенпорт је изјавио да је на преговорима у Бриселу постигнут напредак у целом дијалогу, да процес треба да буде настављен и да је само мањи део нерешених питања остао на преговарачком столу.

"Нисам присуствовао, али сам чуо да су се ставови што се тиче ЗСО суштински приближили, иако није дошло до коначног договора око принципа за израду статута ЗСО", казао је Девенпорт за телевизију Н1.

Он је оценио да је у досадашњем дијалогу дошло до примене споразума у областима правосуђа, избора и полиције и да је мањи део нерешених питања остао на преговарачком столу.

"Битно је да истакнемо да је у целом процесу дошло до великог напретка, суштински важних договора", казао је он, додајући да су се "приближили ставови око још неколико веома битних тема".

"Дошло је до суштинских преговора, нарочито што се тиче Заједнице српских општина (ЗСО). ЕУ је још спремна, чини се да је наша обавеза да наставимо, да помогнемо обе стране да дође до договора", рекао је шеф Делегације ЕУ у Србији.

Према његовим речима, тзв. Бриселски споразум одређује како би требало да изгледа ЗСО и "реч је о томе да се имплементира намера тог споразума и да дође до консензуса око тачних обавеза те заједнице".

Девенпорт је рекао да је веома битно када се говори о имплементацији тог споразума што га је парламент у Приштини усвојио двотрећинског већином.

Шеф Делегације ЕУ у Србији је рекао да није стекао утисак да је на делу опструкција имплементација делова "Бриселског споразума" ради евентуалног успоравања приближавања Србије Унији.

"Чини ми се да су сви ангажовани (...) наравно да се сви надамо да ће доћи до конкретних резултата што се тиче имплементације свих аспеката споразума. Немојте да заборавите да је реч о свеобухватној нормализацији односа између Приштине и Београда, и ово ће бити захтеван процес", истакао је Девенпорт.

Говорећи о енергетском делу, он је рекао да "није реч о питању имовине" и њеном преузимању, а да постоји акциони план који има циљ да одређује на какав начин се имплементира споразум у тој области".

Говорећи о отварању поглавља у преговорима, Девенпорт је подсетио да је Европска комисија новембра прошле године дала препоруку за отварање поглавља 32, које се односи на јавну финансијску политику, али да за то није било консензуса чланица, а да што се тиче даљег отварања поглавља "мислим да много сада зависи од поглавља 35, које се тиче пре свега имплементације и дијалога".

Он је додао да је све што се тиче отварања поглавља у рукама замаља-чланица ЕУ, које су "мотор проширења, политике проширења, и морају да буду задовољне тиме што се дешава".

Коментаришући тврдње да су одредбе "Бриселског споразума" у супротности са Уставом Србије, Девенпорт је рекао да није на њему да говори шта треба да се уради и да ће на "Србији бити да донесе одлуку о томе да ли су промене Устава потребне", а да је Влада формирала једну радну групу која ће анализирати шта је конкретно потребно.

Он је навео и да је сувише рано да каже кад ће доћи до наставка преговарачког процеса.

"Треба сада да размишљамо какав би био најбољи следећи корак", казао је Давенпорт, наводећи да је уложено много времена и енергије у припрему две рунде.

Нова рунда дијалога Београда и Приштине завршена је ноћас, после 17 сати разговора, без договора.

Премијер Србије Александар Вучић рекао је да су две делегације биле веома близу постизању договора о ЗСО, као и да је напредак постигнут и у вези са телекомуникацијама, али да споразум није финализован.

На дневном реду била су четири крупна питања - ЗСО, телекомуникације, енергетика и "Парк мира" у Митровици.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер