четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајкл Давенпорт: Србија не мора да распише референдум о чланству у ЕУ
Хроника

Мајкл Давенпорт: Србија не мора да распише референдум о чланству у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. децембар 2015.

Шеф делегације ЕУ у Србији Мајкл Давенпорт изјавио је да Србији предстоји велики посао на испуњавању обавеза из отворених поглавља 32 и 35.

Он је истакао да Србији предстоји посао и на отварању поглавља 23 и 24, који су у жижи на почетку преговора о чланству у ЕУ.

“Ово је велика прилика, постоји база за напредак из свих области“, рекао је Давенпорт новинарима у Скупштни Србије, где је присуствовао отварању изложбе “Делимо европске вредности, драго нам је да упознамо ЕУ“.

Давенпорт је рекао да после отварања поглавља 32 и 35 предстоји рад на њиховој имплементацији, да се са тим већ почело, али и на припремама за отварање поглавља 23 и 24, која су увек у фокусу и жижи на почетку сваког преговарачког процеса.

Упитан да ли ће поглавља 23 и 24 бити једина која ће бити отворена следеће године, Давенпорт је рекао да се ради и на отварању других поглавља и да је ЕК већ послала више од 10 скрининг известаја о другим поглављима.

Подсећајући да је Влада Србије усвојила акционе планове за поглавља 23 и 24, Давенпорт је рекао да је много урађено када су та поглавља у питању, те да су ти акциони планови сада предмет дискусије међу државама чланицама.

“Све је сада у рукама земаља чланица, али наравно да треба да се ради и на имплементацији тих акционих планова. Мислим да грађани могу да очекују имплементацију тих акционих планова, то је велики посао“, навео је Давенпорт.

На питање шта мисли о захтевима за организовање референдума о уласку у ЕУ, Давенпорт је навео да је на Србији да о томе одлучи, као и да је то била уобичајена пракса у другим земљама кандидатима за чланство у ЕУ, попут Хрватске.

“На Србији је да донесе одлуку о томе“, рекао је Давенпорт.

Новинари су га питали и да ли ће Србија моћи да се реши политичког утицаја на избор тужилаца, а он је одговорио да је независност правосуђа заједнички циљ и да је то велики елеменат у Поглављу 23, као и ефикасност правосуђа.

(Б92) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер