петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајкл Давенпорт: Смернице за укључивање цивилног друштва важан корак ка придруживању Србије ЕУ
Хроника

Мајкл Давенпорт: Смернице за укључивање цивилног друштва важан корак ка придруживању Србије ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. септембар 2014.

Београд - Данас представљене смернице за укључивање цивилног друштва у процес доношења прописа су још један корак ка придруживању Србије ЕУ, каже Мајкл Давенпорт.

Смернице за укључивање организација цивилног друштва у процес доношења прописа које су представљене данас у Београду представљају још један корак ка придруживању Србије Европској унији, изјавио је шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Давенпорт.

"Смернице су једно од кључних средстава за системску сарадњу државе са цивилном друштвом", казао је Девенпорт на конференцији за новинаре у Београду.

Како је објаснио, оне уводе нову праксу у рад јавне управе по узору на ЕУ и Савет Европе.

Шефица Преговарачког тима Србије за придруживање ЕУ Тања Мишчевић рекла је да су смернице одраз свега што се дешава у процесу придруживања Србије ЕУ.

"Оне су носећи елемент преговора и његова велика снага. Процес придруживања није процес једне владе и, ако је она одговорна, то је процес читавог друштва", казала је Мишчевићева.

Министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић навела је да се залаже да смернице буду обавезне, јер у процесу доношења законских аката мора да постоји учешће организација цивилног друштва, јер оне могу бити покретачи промена.

Како је истакла директорка Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом Владе Србија Ивана Ћирковић, смернице представљају почетак за даље унапређење сарадње државе и цивилног друштва и активно учешће организација у свим деловима процеса.

"Биће направљен и приручник с јасним моделима сарадње, као и Предлог измена и допуна Закона о државној управи у вези са односима државних органа и цивилног друштва", рекла је Ћирковићева.

Директорка Београдског центра за безбедносну политику (БЦБП) Соња Стојановић Гајић подсетила је да организације цивилног друштва треба да буду и партнери у доношењу одлука и контролори.

Влада Србије усвојила је смернице за укључивање организација цивилног друштва у процес доношења прописа на седници 26. августа 2014. године.

Оне представљају први акт ове врсте који дефинише принципе, стандарде и нивое учешћа организација цивилног друштва у припреми, доношењу и праћењу примене прописа.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер