субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајкл Давенпорт: НВО имају кључну улогу у реформама владавине права, јавне управе и управљања привредом
Хроника

Мајкл Давенпорт: НВО имају кључну улогу у реформама владавине права, јавне управе и управљања привредом

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 25. фебруар 2016.

 Београд -- Грађани не само да имају право на добру државну управу, већ грађане треба активно укључити у процес форимирања и доношења политика.

То је рекао шеф Делегације ЕУ Мајкл Давенпорт и нагласио да ће Европска комисија наставити да подржава развијање институционалних механизама и дијалог са организацијама грађанског друштва.

"Ми подстичемо доносиоце политика да више сарађују са цивилним друштвом у процесу доношења одлука", рекао је Давенпортна конференцији посвећеној цивилном друштву која се одржава у Скупштини Србије.

Он је оценио да је та конференција одличан начин за размену искустава и да је "лично пресрећан" што је Европски покрет у Србији одлучио да "тако импресивну групу учесника" доведе у Београд.

"Мислим да је примерен тренутак, узевши у обзир регионалну сарадњу, а укључивање НВО у процес ЕУ интеграција сматрам изузетно важним, то није само посао владе, то одражава и потребе и жеље грађана, неће се српска влада укључити у ЕУ, већ цела земља", рекао је Давенпорт.

Реформе у домену владавине права, јавне управе и управљања привредом кључне су за напредовање у процесу европских интеграција и доносе опипљиве користи и напредак грађанима, изјавио је данас Давенпорти додао да значајну улогу у том процесу треба да има цивилни сектор.

Давенпорт је на конференцији о улози цивилног сектора у евроинтеграцијама подсетио да је Европска комисија Стратегијом проширења, из 2015, нагласила да је у том процесу кључан управо снажан цивилни сектор, и у земљама чланицама и у земљама кандидатима.

Додао је да је, где год је напредак остварен, то учињено захваљујући влади, НВО и грађанима и истакао да се земље у региону сусрећу са истим изазовима, тако да је размена искустава један је од приоритета који подржава ЕУ комисија.

"Ми то чинимо годинама и наставићемо то да чинимо", рекао је Давенпорт.

Нагласио је да су се, као део новог приступа реформи јавне управе, све земље региона обавезале да је спроведу, при чему се неки од принципа тичу инклузивности и одговорности, полагања рачуна уопште, као и праћења реформи.

"Видимо да нема довољно јавне расправе, или се дешава прекасно у процесу формирања политика. Зато подржавам и поздрављам нови регионални пројекат који омогућује да реформу државне управе прате НВО и подржаћу тај пројекат у целом региону, јер ће он утицати на портизање ефикаснијих решења", рекао је Давенпорт.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер