четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајк Мален: Зона забране летења над Либијом „практично“ успостављена
Хроника

Мајк Мален: Зона забране летења над Либијом „практично“ успостављена

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. март 2011.

Начелник Здруженог генералштаба америчких оружаних снага, адмирал Мајк Мален, изјавио је данас за америчке телевизијске мреже да је зона забране летења над Либијом, на основу резолуције Уједињених нација, „практично“ успостављена, после серије напада Сједињених Држава и њихових савезника крстарећим ракетама и ваздушних удара на либијске војне циљеве.

Адмирал Мајк Мален је рекао да ниједна летелица либијске владе није летела над земљом откако је јуче под вођством Сједињених Држава почела војна операција против либијске ваздушне одбране и копнених снага.

Зона забране летења треба да заштити либијске цивиле од напада снага лојалних либијском лидеру Моамеру Гадафију, које настоје да угуше једномесечну побуну против његове 42-огодишње владавине. Мален је изјавио да су амерички ратни авиони јутрос пре сванућа гађали либијске трупе у близини Бенгазија и зауставиле њихово напредовање према том упоришту опозиције. У нападима су уништене десетине војних возила, у чијим олупинама су остали лешеви Гадафијевих бораца.

Становници Бенгазија су изразили захвалност за ваздушне нападе, а неки кажу да су они извршени у правом тренутку да би се спречио масакр, с обзиром да су Гадафијеве трупе у петак почеле да гађају град, а јуче стигле до предграђа. Болнички извори су саопштили да су у борбама владиних и побуњеничких снага погинуле 32 особе, међу којима је осам Гадафијевих војника. Ратни авиони западних земаља су рано јутрос бомбардовали и либијску престоницу Триполи, где су владине снаге узвратиле противавионском ватром.

Противавионска ватра се чула у Триполију и вечерас, када се смркло. Становници Мисрате, града на западу земље који контролишу побуњеници, кажу да су данас били изложени тенковским и снајперским нападима владиних снага, које данима опкољавају град. Извештава се о великом броју жртава, али ти извештаји нису могли да се провере. Гадафи је на ваздушне нападе узвратио претњом да ће западне снаге увући у „дуготрајан рат“. У поруци коју је јутрос емитовала државна телевизија, Гадафи је рекао да су Сједињене Државе и њихови савезници „сотона“ и оптужио их да су се заверили да украду либијску нафту. Он је рекао и да је влада отворила складишта оружја да би омогућила Либијцима да се одупру страним снагама. Хиљаде Гадафијевих присталица су се окупиле у његовој утврђеној резиденцији Баб ал-Азизија у Триполију.

Адмирал Мален је оптужио либијског лидера да користи цивиле као људски штит. Либијска државна телевизија је саопштила да је у савезничким нападима погинуло 48 особа и да је 150 рањено. Адмирал Мален је међутим изјавио да није видео доказе да је у ваздушним нападима било цивилних жртава. Бела кућа је саопштила да се председник Обама извештава о најновијем току војних операција путем телефонских разговора из Бразила са националним функционерима за безбедност. Наводи се да председник одржава редовне консултације о ситуацији у Либији са својим саветницима, међу којима су и државна секретарка Хилари Клинтон и секретар за одбрану Роберт Гејтс.

Амерички председник је претходно рекао је да Гадафи није дао Западу други избор, сем предузимања војне акције. Британски премијер Дејвид Камерон је у Лондону изјавио да је акција против Гадафија била „неопходна, законита и исправна“. Афричка команда америчке војске стационирана у Немачкој, саопштила је да су у данашњим операцијама учествовали амерички ратни авиони Ф-15 и Ф-16 и три Б-2, такозвана невидљива бомбардера.

Француска је саопштила да је у мисији над Либијом учествовало и 15 њених авиона, који нису наишли на отпор. Адмирал Мален је иначе рекао да Сједињене Државе очекују да предају команду над операцијама у зони забране летења својим партнерима и наредних дана наставе да обезбеђују подршку. Он је рекао да би операција могла да оствари своје циљеве, чак и ако Гадафи остане на власти.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер