петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мађарска: Спас од банкрота
Хроника

Мађарска: Спас од банкрота

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. октобар 2008.

(Вечерње Новости, 30.10.2008.)

МЕЂУНАРОДНА заједница у напору да пружи сламку спаса земљама источне Европе које је финансијска криза, пристигла из Америке, најјаче погодила - спасиће Мађарску банкрота сумом од 20 милијарди евра. Помоћ је скопчана са испуњењем одређених економско-политичких услова.
Међународни монетарни фонд (ММФ) уплатиће на државни рачун ове земље 12,5 милијарди евра, ЕУ 6,5 и Светска банка милијарду евра. Овај пакет треба да помогне Мађарској "да издржи притисак тржишта, настао упркос напорима националне политике и економије", наводи се у саопштењу Европске комисије.
План помоћи за Мађарску, који би званично требало да буде одобрен почетком новембра зависиће, између осталог, од тога хоће ли мањинска социјалистичка влада у Будимпешти знатније смањити издвајања за јавну потрошњу. Премијер Ференц Ђурчањ окарактерисао је финансијску потпору из иностранства као неопходну и његова земља се обавезала да ову помоћ "поткрепи" политичким програмом који треба да обезбеди раст друштвеног производа.
Гашење монетарног пожара из касе ЕУ почива - подсећа "Фајненшел тајмс" - на поретку, установљеном фебруара 2002. године, према коме чланице Уније могу да траже финансијску подршку ако су "погођене бременом који надилази
националне могућности и прети да угрози њихову економску суштину". ЕУ располаже сумом од 12 милијарди евра за ову намену.
Француски председник Никола Саркози, чија земља председава Унијом, заложио се, међутим, да се Мађарској пружи помоћ од 20 милијарди евра. Без помоћи са стране, задужена Мађарска, чији је банкарски систем годинама веома зависан од иностраног новца, тешко да би могла да "исплива".
Експерти истичу да је, још пре "увоза" монетарне буре из САД, ова источноевропска држава почела да испољава симптоме кризе. Управо зато што су директне инвестиције из иностранства почеле да се смањују, док су остале земље на истоку континента, чланице ЕУ, као, рецимо, Чешка, Румунија и Бугарска, бележиле нагли пораст инвестиција. Црни ефекат тога - пораст мађарског дефицита до највећег у Унији - умногоме је разлог што је ова земља тако брзо "пукла" под налетом монетарне суше.
Међународна заједница већ је помогла Украјини, а преговори се воде са Литванијом. Аналитичари у листу "Економист" оцењују да ће "године пред нама, по свој прилици, бити и много теже". Најтеже, свакако, за исток Европе, на којем су државе, попут Румуније и Бугарске, не само најсиромашније унутар ЕУ, него и оптерећене корупцијом. Због немоћи владе у Софији да испуни преузете обавезе и обрачуна се са организованим криминалом и потплаћивањем, ентузијазам међународне заједнице, који се показује прилично широкогрудим кад су у питању балтичке земље, у случају Бугарске губи на снази.
Најдубљи проблем источне Европе зато нису чак ни валутни "велеслаломи" и слабости финансијског система, него корупција и некомпетентни политичари, закључује "Економист", и додаје да "лидери тих земаља имају потешкоћа да владају и у монетарно мирним временима. Шта ће тек уследити ако страни инвеститори почну да заврћу славине", пита се овај лист.

ПРИБЛИЖАВАЊЕ
ПАРИЗ - Лидери Француске и Британије Саркози и Браун су се састали у Версају, како би разговарали о припремама за европски самит у Бриселу, 7. новембра, као и за самит Г 20 у Вашингтону, 15. новембра. Сусрет Брауна и Саркозија илуструје приближавање Париза и Лондона у суочавању са светском финансијском кризом.



 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер