петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мађар немзет: Усвајање Закона о рехабилитацији у Србији успех Мађарске
Хроника

Мађар немзет: Усвајање Закона о рехабилитацији у Србији успех Мађарске

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 06. децембар 2011.

БУДИМПЕШТА - Мађарска дипломатија је, први пут након промене друштвеног уређења, успела да дипломатским средствима измени један закон у суседним државама уперен против мађарске мањине, истиче данашњи "Мађар немзет" поводом усвајања Закона о рехабилитацији у Скупштини Србије.

"Уместо сталних критика, протеста и замерки сада су на време предузети одговарајући кораци ка решењу. Мађарска влада је, поједностављено посматрано, ставила Владу Србије пред дилему: или статус кандидата за чланство у Европској унији (ЕУ) или мала освета Мађарима у Јужним крајевима", истиче се у коментару под називом "Мађарски успех".

Према оцени аутора Иштвана Патакија Закон о рехабилитацији, истина донет у последњем моменту, исправља недостатке раније усвојеног Закона о реституцији и обештећењу, по коме је мађарска мањина у Војводини, на основу начела о колективној кривици, практично била лишена права на обешћетећење.

"Овај дипломатски успех Мађарске је добра порука онима који у чланству у ЕУ виде само негативне ствари, али и онима који сматрају да она у Бриселу треба да игра вечиту тиху игру и само подиже руку. Мађарска је, слично као и многе друге државе, искористила је своје чланство у ЕУ да притиском оствари своју вољу", наводи се даље у тексту.

Аутор, у том контексту, подсећа на важност поштовања права националних мањина и истиче да је званични Београд, својевременим изгласавањем Закона о националним саветима, показао да "Србија има и једно европско лице".

"Најновији потез српског парламента доказује да је наш јужни сусед и на дипломатском пољу 'зрео' за статус кандидата. Нема никакве сумње да ћемо кроз неколико година, када Србија постане понуправни члан ЕУ, с њом имати знатно више заједничких интереса него спорних тема", закључује коментатор будимпештанског конзервативног листа блиског влади Виктора Орбана.

(РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер