четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Лукашенко оптужио Русију да хоће да освоји Белорусију
Хроника

Лукашенко оптужио Русију да хоће да освоји Белорусију

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 30. мај 2009.

Москва, 29. маја – Забрањујем да просите новац од Русије. Од данашњег дана наступа друго време. Ако не иде с Русијом, не треба се клањати, не треба цвилети и плакати. Треба своју срећу тражити у другом делу планете, изјавио је председник Белорусије Александар Лукашенко дан после састанка Савета министара савезне државе Русија и Белорусија на којем је учествовао и руски премијер Путин.

Разлог за Лукашенково љутњу био је не само одлагање исплате последње рате кредита од две милијарде који је Русија већ одобрила Белорусији, већ и критика коју је руски министар финансија Алексеј Кудрин упутио на рачун економије његове земље коју је назвао „паразитском”.

„Исплата последње транше кредита од 500 милиона зависиће од економске политике коју спроводи Белорусија”, рекао је Кудрин изразивши уверење да ускоро Белорусија неће моћи да враћа кредите.

Према Лукашенковим речима, Кудрин је имао намеру да посеје панику у Белорусији, и то је учинио у договору са белоруском опозицијом.

„Ако је код њих (у Русији) тако добра економска ситуација, откуд онда пад БДП од 10 процената. Ми имамо другачију економију, али БДП је прошле године порастао за 1,5 посто“, рекао је Лукашенко, затраживши од премијера Сидорског да „не иде утабаним стазама. Треба ићи на друга места где нас не знају, где нас чекају. Ако треба, продаваћемо по десет трактора, по један комбајн и увозити шећер на кашичицу”.

Он је саопштио да је склопио уговор са Казахстаном о продаји 40 тона шећера, и да то треба да буде пример министрима: „Што стално идете у ту Русију одакле вас шутирају? Зар не разумете да није први пут да се ствара ситуација кад хоће да нас освоје голим рукама, бесплатно? Па јуче је Путин док су летели према Минску са Кудрином усаглашавао ставове. И одједном се Кудрин огласио тирадом. Шта, мислите да то није било договорено? Све је то било планирано”, рекао је Лукашенко додавши да је у питању велика игра.

 „Имајте у виду, ако издржимо – имаћемо државу. Ако не – згужваће нас и бесплатно стрпати у џеп.”

Истини за вољу, премијер Путин је Кудринове изјаве назвао неумесним и похвалио економију Белорусије, обећавши да ће Русија, кад год затреба, бити ослонац Белорусији. Ипак, тражени кредит није одобрен, а преговори се, бар је тако било договорено пре данашње Лукашенкове изјаве, настављају.

У последње време односи између Русије и Белорусије су постали прилично затегнути. Минск редовно оптужује Москву да кочи испуњавање заједничког антикризног плана као и да врши притисак да Белорусија призна Абхазију и Јужну Осетију.

Лукашенко је недавно изјавио да је даља интеграција две државе несврсисходна јер влада Русије блокира све одлуке које председници донесу. „Ако нас Русија не пушта на своје тржиште, чему онда интеграција”, запитао се он.

Истовремено, Белорусија је постала члан пројекта „Источно партнерство”, што сигурно иритира Русију. Незванично, услов за учешће Белорусије у том пројекту био је да Минск не призна независност Абхазије и Јужне Осетије.

Ипак, не може се рећи да се Минск дефинитивно определио за Европу уместо Русије – кораци према Европи смењују се изјавама о намери да се на територији Белорусије разместе руски ракетни комплекси „искандер”. Поред тога, белоруска економија веома је зависна од Русије и раскид с њом док траје економска криза био би кобан. Руски интереси су другачије природе – Белорусија се сматра јединим правим савезником Русије. Уколико би јој она заиста окренула леђа и евентуално ушла у НАТО (што би алијанса оберучке дочекала), могло би се догодити да се НАТО нађе на самим границама Русије.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер