петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Лук Кофи: Надам се да је Ричард Гренел преговарач, а не картограф; Нема потребе за повлачењем нових граница, ако Србија жели да напредује у евроинтеграцијама на крају ће морати да призна Косово
Хроника

Лук Кофи: Надам се да је Ричард Гренел преговарач, а не картограф; Нема потребе за повлачењем нових граница, ако Србија жели да напредује у евроинтеграцијама на крају ће морати да призна Косово

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 02. септембар 2020.

 Организовањем сусрета представника Косова и Србије у Белој кући САД поручују да су посвећене стабилности и просперитету Балкана, каже за Глас Америке Лук Кофи, стручњак конзервативне америчке Херитиџ фондације.

Кофи, познавалац балканских прилика, указао је да САД тиме показују да су свесне да је дефинитивни пут до стабилности на подручју Балкана - нормализација односа међу земљама тог подручја и постизање економског напретка.

"Само одржавање тог сусрета је једна врста достигнућа. Видели смо већ колико то може бити тешко - имајући у виду да је претходни отказан. Немам неких великих очекивања. Надам се да ће ово бити први сусрет од многих будућих у којима ће САД блиско сарађивати са Европском унијом на том питању", указује Кофи за Глас Америке.

Према његовим речима, после последњег одложеног сусрета представника две стране, био је забринут да би учесници могли одустати од процеса.

"Али, драго ми је што ова америчка администрација подржава процес и помаже да Србија и Косово успоставе што боље односе. Као што знате, Балкан је веома непредвидљиво подручје. Тако да не би изненадили случајеви који могу допринети неким новим одлагањима", сматра амерички стручњак.

Он верује да ће главни фокус разговора у Белој кући бити на економији.

"Белој кући прија да се бави том темом и да о њој разговара. Али, мислим да није могуће организовати сусрет лидера Косова и Србије на ком неће бити речи или бар помена шире геополитичке ситуације на подручју Балкана. Такође, верујем да ће бити покривена пандемија Ковида 19 и њене импликације широм света. Највећи део разговора би могли бити усредсређени на економске теме, али ако се укаже прилика, биће покренута и друга питања", каже Кофи.

Нека од тих питања, додаје он, могла би бити у смислу нормализације односа на политичком нивоу.

"Како остварити напредак у том смислу. Могуће је да буде разговора какву би улогу на том плану могла имати Европска унија. Подсећам да се, после овог састанка, његови учесници састају са представницима ЕУ у Бриселу. Дакле, уколико разговори на економском плану протекну како треба - отвориће се могућности да се дебатује о значајнијим питањима. Подвлачим да су економска питања нешто што утиче на обичне људе који живи у Србији или Косову. Такође, значајна су и за изградњу поверења између обе стране", сматра он.

Одговарајући на питање каква је судбина никада званично потврђених иницијатива о могућим променама граница или територијалним разменама, Кофи је рекао да се противи томе.

"Надам се да је Ричард Гренел (специјални изасланик Беле куће за дијалог Косова и Србије и амерички посредник у разговорима, прим. нов) преговарач - а не картограф. Идеја мењања граница у намери ублажавања политичких тензија и бављења питањима мањина је погрешан пут. То би отворило Пандорину кутију не само на Балкану - већ и у ширем региону. У Европи има много држава у којима живе мањинске групе које на основу закона имају равноправан третман са већинском популацијом. Нема потребе за повлачењем нових граница. Мислим да то није одрживо и добро решење за постизање мира", сматра Кофи.

Кофи сматра да, уз све изазове на домаћем плану, економску ситуацију и пандемију Ковида 19, питање Косова неће имати утицаја на исход председничких избора у САД.

Разговори у Белој кући се одржавају непуна три дана пре нове рунде разговора у Бриселу и Кофи сматра да то може помоћи сусрету под окриљем Европске уније.

"Кад год разговарате са људима у истој просторији или за истим столом - то је добра ствар. Чињеница да ће се лидери Косова и Србије убрзо састати у Бриселу - такође је позитивна. Надам се да ће се амерички и званичници Европске уније усагласити о најбољем приступу, јер је потребно да се та два напора међусобно допуњују. Дијалог између Косова и Србије пример је где мислим да би ЕУ и САД требало да буду усклађене и да блиско сарађују", оцењује Кофи.

Потребан је договор који ће одговарати обема странама, а то ће вероватно подразумевати неку врсту уступка учесника дијалога, додаје Кофи.

Ако Србија жели да напредује у евроинтеграцијама на крају ће, рекао бих, морати да призна Косово. Косово пак тежи чланству у Европској унији и НАТО-у, међутим у тим организацијама и даље постоје земље које не признају косовску државност. Дакле, у интересу Косова је да постигне некакав договор са Србијом према којем две стране могу да нормализују односе

"Мислим да би компромис била најбоља реч. САД и ЕУ могу помоћи обема странама на том путу. Можемо помоћи у олакшавању разговора и преговора, али је на Косову и Србији да одлуче како ће се окончати спор. Очигледно је у коликој мери је идеја о српском признавању независности Косова непопуларна унутар Србије. Међутим, ако Србија жели да напредује у евроинтеграцијама на крају ће, рекао бих, морати да призна Косово. Косово пак тежи чланству у Европској унији и НАТО-у, међутим у тим организацијама и даље постоје земље које не признају косовску државност. Дакле, у интересу Косова је да постигне некакав договор са Србијом према којем две стране могу да нормализују односе", каже он.

Кофи наводи да то вероватно може бити дугорочан вишестепенски процес у неколико фаза, али организован тако да учесници постижу своје шире стратешке циљеве уз задржавање националног идентитета и посвећеност евроатлантским интеграцијама.

На питање када би договор две стране могао бити постигнут, Кофи је оценио да је у игри мноштво фактора.

"Слично је и у САД. Да ли ће изборна победа председника Трампа значити још снажнији ангажман САД у процесу? Да ли ће, ако Трамп изгуби, Бајденова администрација имати времена и енергије да се бави тиме, јер ће пред собом већ имати мноштво питања… Како ћемо стајати у Европи и у односима са Европском унијом? Шта ће бити са економијом и глобалном пандемијом коронавируса? Постоји толико много различитих фактора да је немогуће предвидети када би споразум могао бити постигнут", закључио је Кофи у разговору за Глас Америке.

(VOA-Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер