петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Луелин Кинг: Обама тражи излаз из Авганистана
Хроника

Луелин Кинг: Обама тражи излаз из Авганистана

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 07. август 2010.

Председник Барак Обама је у недавном говору пред америчким ратним ветеранима рекао да се стратегија у Авганистану мења са војног на дипломатски курс. О томе и другим спољнополитичким аспектима политике администрације, говори водитељ емисије “Хроника Беле куће”, Луелин Кинг.

Кинг: “Мислим да администрација председника Обаме тражи добар разлог да напусти Авганистан. Рат је веома непопуларан, не иде добро, а посебно му се противе градјани који су очекивали повлачење, а уместо тога добили повећање трупа. Политичка и војна солуција би могла да буде управо то - повлачење из Авганистана. Негативна страна такве одлуке би била да бисмо оставили иза себе жене Авганистана, које би поново доспеле у репресивне руке Талибана. Оставили бисмо и све демократски оријентисане сегменте друштва, институције и дигли руке од досадашњих настојања.”

Глас Америке: Како бисте проценили америчко-европске односе у светлу ситуације у Авганистану, Пакистану и Ираку?

Кинг: “Нисам сигуран колико се та ситуација у овом мометну одражава на односе САД-Европа. Наравно, ако имате ситуацију као што је случај са Британијом, која има своје војнике у Авганистану, Лондон, нема сумње, жели да напусти тај регион. Сви сматрају да је Ирак, мада мање важан од Авганистана, у тешкој ситуацији, и ускоро би могао да буде препуштен сам себи, што би могло да додатно погорша стање. Што се тиче Пакистана и Ирана, то су две одвојене ствари. Пакистан је релативно стабилан, мада је Ал Каида у њему активна, а популација незадовољна, али је такав статус кво за сада одржив. Иран је сасвим нешто друго, медјународна заједница стрепи од могућег израелско-иранског сукоба, односно напада израелских снага на иранска нуклеарна постројења. Иран, који је поред Израела могућа друга регионална нуклеарна сила, и који је тако отворено непријатељски расположен према западу, узнемирава Арапе, Израелце, САД и Европу. Медјутим, политички фокус председника Обаме је првенствено домаће, а не медјународне природе, и неки сматрају да такав став резултира његовом неодлучношћу у домену спољне политике.”

Глас Америке: У овом моменту, који циљеви админинистрације су јасни и остварљиви на домаћем и иностраном плану?

Кинг: “Пуно тога на домаћем плану ће зависити од предстојећих конгресних избора са могућношћу да или Сенат или Представнички дом добије републиканску већину, што би наговестило политичку пат-ситуацију, а то би могло да иде на руку председнику. У погледу спољне политике, Обамина велика фрустрација изгледа да су односи и комуникација администрације са Израелом. Израелци настављају да граде насеља у Јерусалиму и на Западној обали и да држе јаку контролу над Газом. Председник одржава добре односе са Индијом и Кином, мада долази до извесне тензије у погледу односа са Европом у односу на економске концепте решавања глобалне кризе. Европа је за оштре мере штедње, а код администрације још увек постоји наклоност ка стимулативним пакетима, као решењу за кључне економске проблеме.”

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер