петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Лу Брефор: Србија има много ресурса, не прети јој катастрофални сценарио
Хроника

Лу Брефор: Србија има много ресурса, не прети јој катастрофални сценарио

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. јул 2012.

Шеф канцеларије Светске банке у Србији Лу Брефор изјавио је данас да Србији не прети катастрофални сценарио јер се ради о земљи са пуно ресурса, али ће наредних 12 до 18 месеци бити тешки и биће неопходне реформе.

Брефор је, на скупу Економски приоритети Србије" у организацији Привредне коморе Србије (ПКС) и недељника НИН, истакао да не би требало потцењивати способност грађана да увиде озбиљност ситуације и неопходност реформи уколико им се да одређена нада за будућност.Он је упоредио раст јавног дуга Србије са растом температуре у Београду и Србији, истичући да после таквих врућина обично следи грмљавина а да би се то избегло неопходно је спровести одређене мере.

Шеф канцеларије Светске банке у Србији рекао је да би један од првих потеза нове владе требало да буде унапређење пословног амбијента и олакшавање пословања привреде, јер су то неопходни предуслови да се повећају инвестиције, запошљавање, а самим тим и привредни раст. Брефор је истакао да Србија мора да настави реформу јавног сектора јер су трошкови за локална, државна и јавна предузећа и даље веома високи и много већи него у другим земљама у транзицији.

Он је нагласио и да мора бити решен проблем великог броја предузећа у реструктурирању која остају у том статусу од седам до 12 година, немају никакве активности и њихови ресурси су неискоришћени.

Брефор је указао и на проблем управљања јавним предузећима која би, према његовим речима, требало да припадају грађанима а не партијама, као и на проблем вођења социјалне политике кроз држање ниских цена одређених производа, као што су гас или струја. Представник Светске банке је додао и да би се успостављањем њихове реалније цене ослободио простор да предузећа која их производе инвестирају и без државне помоћи.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер