четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Лори Вокер: Оружане снаге БиХ добар пример за реформе, БиХ постала извозник безбедности
Хроника

Лори Вокер: Оружане снаге БиХ добар пример за реформе, БиХ постала извозник безбедности

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. фебруар 2017.

Порука коју НАТО стално шаље гласи: ми смо статусно неутрални када је реч о Косову и подржавамо стабилност свих заједница на том подручју.

То је рекао за Дојче веле представник Алијансе задужен за Западни Балкан Лори Вокер.

"Балкан видимо као један од региона који су од стратешког значаја за Алијансу, али такође веома пазимо да земље у региону могу без притисака да доносе сопствене одлуке. Дакле, из тог разлога смо забринути због све веће пропаганде и дезинформација са руске стране. Оно што осећамо као важно са становишта НАТО, јесте да се томе супротставимо чињеницама, континуирано и на миран начин. Ми не покушавамо да се такмичимо са Русима у некој врсти пропагандне трке, али се трудимо – па нека чињенице говоре саме за себе. Наставићемо да подржавамо земље региона и њихове способности да доносе сопствене одлуке, а повећали смо и сарадњу са Европском унијом у погледу подршке тим земљама. Мислим такође да морамо да будемо опрезни и сагледамо чињенице: понекад се руски утицај у региону преувеличава. Ако узмете на пример Србију и погледате статистику руске трговине са том земљом, видите да тај удео чини око осам одсто од укупне трговине Русије, док је удео ЕУ више од 60 процената. Те ствари морамо да имамо виду", навео је Вокер. 

Он је истакао да је јасно да БиХ жели да постане чланица НАТО. 

"Босна је постала извозник безбедности и присутна је већ неко време у Авганистану. Оружане снаге Босне добар су пример за реформе. Када је реч о Косову, НАТО као такав није „у послу признавања“. Ми смо неутрални када је реч о статусу Косова. Ми смо ту да на основу резолуције Савета безбедности УН 1244 обезбедимо сигурно и безбедно окружење за све тамошње заједнице. Кфор је уз Косовску полицију и Еулекс трећи чинилац, и ми подржавамо косовске безбедносне снаге у изградњи њихових капацитета како би оне такође ефикасно играле своју улогу у безбедности и стабилности на Косову", додао је Вокер. 

Упитан да прокоментарише тензије у региону, функционер НАТО је истакао да је важно да људи остану мирни и да ублаже реторику. 

"Порука коју НАТО стално шаље гласи: ми смо статусно неутрални када је реч о Косову и подржавамо стабилност свих заједница на том подручју. Зид се уклања, а генерални секретар НАТО се у Давосу састао са премијером Србије како би разговарао инциденту са возом и изразио нашу забринутост у вези с тим. Потом је био још један састанак у оквиру дијалога Београд-Приштина који НАТО подржава. Дакле, у суштини наша порука је да се гледа дугорочно, да се задржи мир, да пораст националистичке реторике није никоме у интересу, иако се овакве ствари дешавају с времена на време, ту и тамо. Али, у суштини, ми смо ту како бисмо имали стабилизујући и умирујући утицај на оно што се дешава у региону", истакао је Вокер. 

Питање Србије као чланице НАТО није на дневном реду, навео је Вокер, уз напомену да постоји партнерство Србије и НАТО и да Алијанса поштује жеље различитих земаља. 

"Србија не тражи чланство у НАТО и ми не покушавамо да је подстакнемо у том правцу. Ми смо и више него срећни да радимо са Србијом на бази војне неутралности о којој је одлуку донео њен парламент, баш као што то радимо са многим другим земљама – Аустријом, Финском, Шведском или Ирском. Дакле, ми у ствари имамо добре односе са Србијом, како у погледу практичне сарадње, тако и политичком дијалогу, па питање чланства за нас није тема. Са друге стране, нисам уверен да је половина становништва Црне Горе заиста апсолутно против чланства у НАТО, као што сте ви то рекли. Влада, али и више опозиционих странака, подржавају чланство у НАТО. Али ми схватамо да је то и даље тема у јавној дискусији у Црној Гори, и да је било много напора од стране власти и невладиних организација да се људи укључе у ту дискусију. Ми смо били део тога", каже Вокер. 

Према његовим речима, НАТО остаје посвећен политици отворених врата. 

"То је била једна од најуспешнијих политика Алијансе: од првобитних 12 чланица приликом оснивања 1949. године, порасли смо на 28, а ускоро ће нас, надам се, бити и 29. Радујем се завршетку свих формалности и добродошлици Црне Горе у Алијансу. НАТО се бави проблемом исламског екстремизма на Балкану преко својих основних инструмената о којима сам већ говорио: изградњом и јачањем институција и капацитета. У тим областима радимо са свим земљама у региону, обучавамо и обезбеђујемо сигурно складиштење оружја и муниције: током година смо у региону уништили на десетине хиљада комада малог оружја и хиљаде тона муниције, како би били сигурни да то оружје неће бити злоупотребљено. Такође, подстичемо сарадњу цивилних и војних власти у региону. Дакле, ми веома много радимо пуно са земљама у региону", закључио је Вокер.

(Дојче веле) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер