петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Лоренс Корб: Дошао је крај ауторитарним режимима на Блиском Истоку
Хроника

Лоренс Корб: Дошао је крај ауторитарним режимима на Блиском Истоку

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. фебруар 2011.

Талас бунта на Блиском истоку незаустављив

Поводом превирања у Египту и другим арапским земљама разговарали смо са Лоренсом Корбом, високим саветником у Центру за Амерички прогрес, блиском Демократској странци. У разговору, Корб је упоредио талас немира на Блиском истоку са падом Берлинског зида 1989.

„Било је неминовно да арапски свет затражи иста права и слободе као остали свет. Протесте су покренули људи који више не виде никакву економску перспективу. То су претежно младе особе, испод 35 година старости. Истина, покрету су се придружиле и поједине верске групе које сматрају да друштву недостаје религија. Међутим, главни мотив већине демонстраната је уверење да под садашњим режимима не могу да рачунају на бољу будућности.“

На питање да ли одлазак Хоснија Мубарака са власти значи велики губитак за америчке интересе, нарочито у погледу одржавању арапско-израелског мира, Корб каже:

„Краткорочно би могао да буде губитак, али дугорочно гледано могао би да буде велики добитак. Јер, подршка демократског Египта миру са Израелом значи много више од мира који гарантује режим као што је Мубараков. Египат ће свакако пролазити кроз разне тешкоће док буде остварио праву демократију, али перспектива је повољна.“

По Корбовом мишљењу, добар узор за Египат је секуларна Турска која има јаку војску, али уједно врши транзицију ка либералној демократији. Он каже да верске организације као што је Муслиманско братство не могу да буду искључене из процеса демократизације у Египту, али упозорава:

„Али они морају да поштују правила. Другим речима могу да се кандидују на изборима као сви остали, али морају да поштују одлуку већине. Људи се брину због примера Ирана, где је дошло до исламске револуције. Али, да подсетимо да су Иранци током 1950-их имали демократију, коју је Запад оборио да би устоличио прозападног Шаха Мохамеда Резу Пахлавија. Када је шах збачен 1979., Иранци су били жељни освете Западу и Америци. Данашња ситуација у Египту је другачија. Протести нису у знаку антиамериканизма, уперени су искључиво против Мубаракове владавине.“

Међутим, недостаје лидер бунта у Египту, каже Корб. Он сматра да ни Мохамед ЕлБарадеј, бивши шеф Међународне агенције за атомску енергију није погодно решење, јер нема политичког искуства, а и мало је познат међу Египћанима. Упитан о ставу Израела према збивањима у Каиру и недавној вести да израелски званичници подржавају потпредседника Омара Сулејмана као Мубараковог наследника, Корб каже:

„Израел је, међутим, демократска земља и лично сматрам да би постојање демократског Египта на израелској граници било позитивно дуготрајно решење, како за Израел тако и за читав Блиски Исток.“

Битно је да се очува мировни споразум између Египта и Израела, наставља Корб:

„Употребићемо наш утицај да убедимо Египћане да је важно одржати мир са Израелом, јер то помаже миру на целом Блиском Истоку. Међутим, не верујем да то Вашингтон може да намеће силом. Чак мислим да би већи јавни притисак био дочекан отпором, што би могло да буде штетно по Израел.“

На крају разговора Корб истиче да је дошао крај ауторитарним режимима на Блиском Истоку. Можда се не зна колико ће тачно још да трају, каже он, али плима бунта у региону је незаустављива.

Аутор: Јела де Франчески

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер