Хроника

Лондон: Haкон самита, премијери на пријему код принца Чарлса; Могерини: Западни Балкан иде снажно напред ка ЕУ; Брнабић: Србија посвећена јачању стабилности региона и даје активан допринос очувању мира у свету

Штампа
уторак, 10. јул 2018.

Самит премијера Западног Балкана у оквиру Берлинског процеса, на којем учестувју и представници ЕУ и чланица Уније, почео је у Лондону.

Шефица европске дипломатије Федерика Могерини, која представља ЕУ, рекла је да регион чврсто иде напред и да је ЕУ посвећена заједничкој будућности.

Премијерка Србије Ана Брнабић је на Твитеру навела да је почео скуп на коме ће се разговарати о економској и регионалној сарадњи, политичким и На Самиту учествују и немачка канцеларка Ангела Меркел, аустријски канцелар Себастијан Курц, висока представница ЕУ Федерика Могерини, европски комесар за проширење Јоханес Хан, председник Европске инвестиционе банке Вернер Хојер, председник Европске банке за обнову и развој Сума Чакрабарти и други европски званичници.

Поред Немачке и Аустрије на скуп су позвани и други ЕУ партнери - Хрватска, Француска, Италија и Словенија.

Први пут на самиту учествује и Грчка која ће 2020. бити и домаћин Самита што се тумачи као награда премијеру Алексису Ципрасу за решавање спора око имена Македоније.

Брнабић: Србија посвећена јачању стабилности региона и даје активан допринос очувању мира у свету

Председница Владе Србије Ана Брнабић учествовала је на петом Самиту о Западном Балкану у Лондону, који је окупио лидере Западног Балкана и највише европске званичнике да разговарају о актуелним економским, политичким и безбедносним темама. Централна тема разговора учесника Самита је економија и регионална економска сарадња. Самит је отворила британска премијерка Тереза Меј, приредивши пријем за шефове делегација.

Обраћајући се на панелу посвећеном економији, премијерка Ана Брнабић рекла је да је за Западни Балкан важан економски развој и да је заједнички изазов бржи и динамичнији раст БДП-а, наводи се у саопштењу Канцеларије за сарадњу с медијима Владе Србије.

Говорећи о изазовима региона, премијерка је навела да обим директних страних инвестиција у региону од четири милијарде евра годишње треба повећати и интензивно радити на смањењу стопе незапослености међу младима и проблему одлива мозгова.

"Јачање регионалне сарадње је наша шанса коју не смемо да пропустимо", нагласила је Брнабић. Она је истакла да је региону неопходно брже спровођење Вишегодишњег акционог плана за Регионални економски простор Западног Балкана, који је усвојен на Самиту у Трсту, и који обухвата трговину, инвестиције, мобилност и дигитално повезивање.

Председница Владе рекла је да је "региону потребан нови модел економског раста, заснован на инвестицијама у иновације и нове технологије, истраживање и развој и креирање повољне климе за старт-апове. Морамо да развијамо економију која ће у фокусу имати дигитализацију, иновације и ИТ", истакла је Брнабић.

"Модернизација привреде, истовремено значи и померање целог друштва унапред", додала је она.

Неопходан предуслов за грађење модерне економије јесте наставак структурних реформи и јачање владавине права. Брнабић је истакла да је у фокусу рада Владе Србије борба против корупције, модернизација јавне администрације и системско увођење електронских сервиса за грађане и привреду, чиме побољшавамо услове пословања и подижемо квалитет живота нашим грађанима.

"Инфраструктурне инвестиције основ су за јаку економију: без добре инфраструктуре нема развоја трговине нити бржег економског раста", нагласила је председница Владе.

У спровођењу Акционог плана за Регионални економски простор, постигнут је напредак у области међусобног признавања професионалних и академских квалификација који ће олакшати мобилност, док ће пројекат електронске размене докумената убрзати царинске и граничне процедуре.

Брнабић је такође истакла важност Регионалне инвестиционе платформе, коју су заједнички припремиле регионалне привредне коморе и која потенцијалним инвеститорима представља могућности за улагања у региону.

Председница Владе посебно се осврнула на напредак који је постигнут у области дигиталног повезивања. На Самиту у Софији, у јуну ове године, усвојена је Дигитална агенда за Западни Балкан, која ће допринети јачању капацитета еУправе и различитих електронских сервиса, посебно у области јавних набавки и здравства.

Поред економских тема и економске сарадње, лидери Западног Балкана и европски званичници разговарали су и о актуелним безбедносним темама. Премијерка Брнабић рекла је да је Србија посвећена јачању стабилности у региону и да, истовремено, даје активан допринос очувању мира у свету.

"По броју ангажованих припадника у мировним мисијама у мандату УН, Србија је на 10. месту у Европи, а на 3. месту пропорционално у односу на број становника", истакла је Брнабић.

Она је посебно нагласила улогу Србије у току мигрантске кризе, када је Србија показала "посвећеност очувању стабилности и европским вредностима", закључила је Брнабић.

Разговор Брнабић и Меркел

Председница Владе Србије Ана Брнабић разговараће вечерас са немачком канцеларком Ангелом Меркел, потврђено је новинарима из кабинета премијерке.

Брнабић и Меркел присуствоваће пријему код принца од Велса Чарлса, али ће ту прилику искористити и за разговоре у четири ока.

Меркел: Берлински процес залог за будућност

Сваки дан видимо проблеме на Балкану, али и напоре да се они реше, оценила је висока представница Европске уније Федерика Могерини, док је немачка канцеларка Ангела Меркел подсетила да је 2014. године Берлински процес покренут као "залог за будућност" јер је регионално повезивање важно као основа за развој.

Унија показује пажњу Балкану, рекла је Меркелова и подсећајући да је недавно одржан састанак са Кином у оквиру формата "16+1" и да Кина има свој Пут свиле, као и Русија, оценила да је то изазов за све у ЕУ, који треба да покажу да могу сви заједно да живе.

Меркелова је честитала премијерима Македоније и Грчке, Зорану Заеву и Алексису Ципрасу, на споразуму о имену Македоније који је оценила као историјски и храбар.

Подсећајући на важност дигиталне агенде, образовања и међусобног признавања диплома, Меркелова је похвалила Србију за мобилност људи и истакла да би остали у региону требало да учине више.

Млади и образовање су важне теме. Морамо да подстичемо интелектуалну изврсност, рекла је Меркелова.

Курц: Враћен фокус на Балкан

Аустријски канцелар Себастијан Курц оценио је да је враћен фокус на Балкан и да је сада важно да се регион подржи и приближи Европи.

Економија јача, то је добро, рекао је Курц и истакао да од инвеститора добијају повратну информацију да је на Балкану све боља пословна клима и услови за инвестирање.

Тереза Меј: Стабилан Западни Балкан значи безбедну и стабилну Европу

Премијерка Велике Британије Тереза Меј оценила је да стабилан, безбедан и просперитетан Западни Балкан значи безбедну и стабину Европу и зато је задатак свих да у оквиру Берлинског процеса помогну и подрже регион.

"Дугорочни просперитет је повезан са безбедношћу, да решавамо заједничке изазове и зато поздрављамо преданост лидера региона да раде заједно како бис е решавали рпоблеми коруоције, борба против организованог криминала, како би се решили билатерални неспоразуми", рекла је Меј на конференцији за новинаре.

Она је нагласила да одлука Велике Британије да се повуче из ЕУ не значи да се повлачи из свое улоге у региону, напомињући да је доказ томе и повећана финансијска подршка њене земље региону.

Немачка канцеларка Ангела Меркел захвалила је Меј на организацији самита, чији је циљ јачање сарадње у региону.

Подсећајући да је Берлински процес покренут 2014. године, 100 година после Првог светског рата, Меркел је рекла да је то учињено са намером да се види шта се може учинити да се промовише политичка сарадња и европска перспектива за земље Западног Балкана.

"У интересу чланица ЕУ и целе Европе је да Западни Балкан има просперитетну будућност", нагласила је Меркел.

Свака земља која је била домаћин самита дала је процесу нову димензију, рекла је Меркел и нагласила да су основне теме инфраструктурни пројекти, Регионална канцеларија за младе.

Имамо још проблема, али видимо и напредак и одала бих признаје грчком премијеру и премијеру државе која ће се звати Северна Македонија, рекла је она и нагласила да је данас био добар дан за Западни Балкан и ЕУ.

Пољски премијер Матеус Моравиецки рекао је да у Европи постоји миграциона криза и да је важно да спољне границе Европе буду добро заштићене и у интересу свих је да постоје овакве дебате.

Следеће године ми смо домаћини самита у Познању и имамо намеру да поделимо са балканским пријатељима своје искуство рпоцеса прикључења ЕУ. Наши проблеми из деведестих су слични проблемима о којима смо данас разговарали, рекао је Моравиецки.

Могерини: Регион иде снажно напред

Висока представница ЕУ за спољне послове и безбедносну политику и потпредседница Европске комисије казала је да ЕУ последњих година ради на приближавању региона ЕУ политички, економски и безбедносно, саопштила је Европска комисија.

"Видели смо изузетне резултате, решења најтежих билатералних питања. Западни Балкан снажно иде напред. Данас потврђујемо да смо заједно са регионом на том путу, да делимо посвећеност нашој заједничкој будућности", казала је Могерини.

Премијери, министри спољних и унтрашњих послова са Западног Балкана са партнерима из неколико чланица ЕУ и високим представницима ЕУ састали су се у Лондону на дводневном самиту како би наставили да јачају регионалну сарадњу између шест партнера из региона, као и измедју региона и ЕУ, у циљу даљег напретка европских интеграција Западног Балкана, навела је Европска комисија.

Самиту присуствују и комесар за политику суседства и преговоре о проширењу Јоханес Хан и европски комесар за безбедност Џулијан Кинг.

Комисија је навела да ће у области социо-економског развоја фокус бити на даљем спровођењу акционог плана о успостављању Регионалног економског простора договореног на претходном самиту у оквиру Берлинског процеса у Трсту 2017.

Регионални економски простор треба да допринесе атрактивности региона ради охрабривања инвестиција и повећања трговине и тиме отварања радних места.

У склопу те теме на самиту се разговара и о дигиталним вештинама, а после усвајања Дигиталне агенде за Западни Балкан у јуну у Софији.

Учесници самита разматрају и начине финансирања малих и средњих предузећа и "стартапова", као и потребу региона да се ангажује на енергетској транзицији и боље искористи значајан хидропотенцијал којим располаже.

Европска комисија ће, како би подржала те циљеве, а у сарадњи са партнерским финансијским институцијама, почетком 2019. изаћи са новим инструментом гаранција кроз Инвестициони оквир за Западни Балкан (WБИФ).

Уз обећаних од стране ЕУ 150 милиона евра за 2019-20, циљ је да те гаранције достигну милијарду евра инвестиција у одржив социо-економски развој и регионалну интеграцију.

У домену сарадње у безбедности, Комисија је оценила да је самит у Лондону прилика да се унапреди сарадња између агенција за спроводјење закона на Западном Балкану, укључујући у размени информација.

На самиту се разговара и о вези између корупције и безбедности, а представници земаља Западног Балкана поновили су да су посвећени борби против корупције. Када је реч о бољој политичкој сарадњи, Комисија је истакла да су регионална сарадња и добри суседски односи у средишту пута земаља региона ка ЕУ.

Министри у Лондону такође треба да размене мишљења о билатералним питањима и проблемима наслеђеним из прошлости. Комисија је навела и да ЕУ подржава укључивање младих из региона у ЕУ пројекте, попут програма Креативна Европа и Еразмус плус.

Матеуш Моравјецки: Пољска одредила Познањ за место будућег Самита за Западни Балкан

Пољски премијер Матеуш Моравјецки рекао је данас у Лондону да је Пољска одредила да ће следећи Самит Западног Балкана у оквиру Берлинског процеса, који се одржава у тој земљи, бити организован у граду Познању."То је место с великом економском традицијом, јер ми желимо да поделимо искусво европског приступног процеса с нашим пријатељима из Западног Балкана, рекао је премијер данас у Лондону где је одржан Самит за Западни Балкан, пренела је у Твитер поруци пољска амбасада у Лондону.Пољски премијер је рекао да је једна велика област о којој су данас разговарали у Лондону био развој инфраструктуре, укључујући путеве, железницу и енергију тако да то може позтитивно да утиче на економски развој ЕУ у будућности када ће, како се нада, балканске земље бити део Уније, пренела је амбасада.Берлински процес је 2014. покренула немачка канцеларка Ангела Меркел са циљем да Западни Балкан приближи ЕУ, али и подстакне сарадњу у самом региону.

Теме досадашњих сусрета, који су одржани у Берлину (2014), Бечу (2015), Паризу (2016) и Трсту (2017), биле су везане за јачање регионалне сарадње, али је све било засењено избегличком кризом и кризом у ЕУ.

(Бета, РТС, Фонет)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]