Početna strana > Hronika > London i Škotska: Ako Severna Irska posle Bregzita može da sa EU ima poseban status i ostane na zajedničkom tržištu i u carinskoj uniji, zašto ne bismo i mi?
Hronika

London i Škotska: Ako Severna Irska posle Bregzita može da sa EU ima poseban status i ostane na zajedničkom tržištu i u carinskoj uniji, zašto ne bismo i mi?

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 04. decembar 2017.

London i Škotska smatraju da bi i oni trebalo da imaju poseban status nakon Bregzita kako bi mogli da ostanu na zajedničkom evropskom tržištu i u carinskoj uniji ako se to dopusti Severnoj Irskoj, prenosi agencija Rojters.

Velika Britanija pristala je da Severna Irska ostane "regulatorno usklađena" sa Evropskom unijom nakon Bregzita kako bi se izbegla 'tvrda' granica, kazali su izvori iz irske vlade.

"Ključna fraza je jasna predanost zadržavanju regulatorne usklađenosti kad je reč o pravilima carinske unije i unutrašnjeg tržišta koja su potrebna kako bi se podržao Sporazum postignut na Veliki petak, privreda na ostrvu i granica", kazali su.

To po irskim izvorima znači da je Velika Britanija pristala da zadrži na području Severne Irske propise koji se odnose na zajedničko evropsko tržište i carinsku uniju slične onima koji su sada na snazi, kako u regulatornom smislu ne bi bilo razlike u odnosu na pravila koja su na snazi u Republici Irskoj, odnosno u Evropskoj uniji.

"Velike implikacije za London ako je Tereza Mej pristala da je moguće da deo Ujedinjenog Kraljevstva ostane na zajedničkom tržištu i u carinskoj uniji nakon Bregzita", komenarisao je na Tviteru gradonačelnik Londona Sadik Kan.

"Stanovnici Londona glasali su premoćnom većinom da ostanu u EU i sličan dogovor mogao bi ovde sačuvati desetine hiljada radnih mesta", dodao je.

Predsednica škotske vlade Nikola Stardžen takođe smatra da bi se dogovor sa Severnom Irskom moglo primeniti i na druge delove zemlje.

"Ako jedan deo Ujedinjenog Kraljevstva može zadržati regulatornu usklađenost s Evropskom unijom i zapravo ostati na zajedničkom tržištu (što je ispravno rešenje za Severnu Irsku), zasigurno ne postoji dobar praktičan razlog zašto drugi ne mogu", ocenila je na Tviteru.

Velika većina Škota glasala je na referendumu za ostanak u EU.

(Hina)