уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Љубиша Диковић: Србији потребан ракетни систем ПВО домета већег од 400 километара
Хроника

Љубиша Диковић: Србији потребан ракетни систем ПВО домета већег од 400 километара

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 13. јануар 2018.

Начелник Генералштаба Војске Србије Љубиша Диковић рекао је за РТС да је Србији потребан систем који може да води противваздухопловну борбу на даљинама већим од 400 километара.

"Рано је говорити о конкретном решењу, разматра се више система, не само С-300, али ми смо јасно исказали да нам треба систем који може да води противваздухопловну борбу на даљинама већим од 400 километара", рекао је Диковић за емисију "Дозволите..." на РТС-у.

Диковић је навео да ће војска ове године радити на модернизацији наоружања и да ће посебну пажњу посветити изградњи капацитета за обуку и изградњи стајанки, хангара и простора за смештај борбене технике.

"Наставићемо са реализацијом пројекта '1.500' и '1.500 плус'. Почећемо модернизацију тенка М-84 и борбеног возила пешадије, како бисмо побољшали домет, заштиту и пробојност", рекао је Диковић и додао да ће се унапредити способности Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране.

"Заокружићемо способности наше ловачке авијације за заштиту ваздушног простора. У плану је да се војска у 2018. години опреми хеликоптерима Х-145М из 'Ербасовог' програма са системом наоружања које смо ми тражили, а одобрена је и набавка шест транспортних хеликоптера Ми-17", казао је Диковић.

Он је навео да следи и модернизација система ваздушног осматрања и јављања, где су значајна два радара која су набављена из Словеније пре две године, као и наставак модернизације ракетног система КУБ.

Диковић није желео да коментарише поступак америчких власти које му нису издале визу за посету САД.

Министарство одбране Србије саопштило је раније да генерал Диковић очекује образложење од америчке амбасаде.

Новац од продаје наоружања које је постало вишак, највећим делом није потрошен за модернизацију

Коментаришући грешке у реформи система одбране до 2012. године Диковић је рекао да те догађаје не треба посматрати ван контекста дешавања.

"Имали смо ми врсне генерале на челу војске, генерала Ојданића, генерала Павковића, генерала Кргу, генерала Милетића и да не набрајам даље. Све су то врсни генерали који су, сигуран сам, радили најбоље могуће у датим условима", истакао је Диковић.

Он је оценио и да су у том периоду кључне одлуке донете ван војске и поштовања струке "уз присуство ментора" који су имали одлучујућу улогу у опремању, организацији и саставу војске, као и да је запостављено развијање националних способности Војске Србије.

"Новац од продаје наоружања које је постало вишак после расформирања јединица, и то у великим количинама, највећим делом није потрошен за модернизацију и за војску, као што је то тада саопштавано, већ је све отишло на другу страну", навео је начелник Генералштаба.

Диковић је подсетио да је у том периоду било и позитивних ствари, и издвојио развој базе "Југ" код Бујановца и уступање касарне "Војвода Степа Степановић" у Београду за станове за припаднике војске.

Диковић је рекао и да су у завршној фази стратешки документи "Стратегија националне безбедности", "Стратегија одбране", као и "План дугорочног развоја Војске Србије за наредних десет година", где ће се тачно дефинисати које способности војска треба да има у наредном периоду.

Коментаришући медијске написе о набавци ракетних система С-300 и БУК, Диковић је рекао да се планира набавка система великог и средњег домета, и да се разматра који су системи најбољи за конфигурацију територије Србије, као и за ефикасност.

"Наравно да се разматрају и системи С-300 и БУК, али разматрамо и друге системе", објаснио је Диковић и додао да још није време да се говори о конкретном решењу.

"Јасно смо исказали да нам је потребна противваздухопловна одбрана која може да води борбу на даљинама од преко 400 километара. Који ће то систем бити, видећемо. Донеће се одлуке као што су се и до сада доносиле", нагласио је Диковић.

Начелник Генералштаба је нагласио и да актуелна ситуација у међународним односима утиче на проширење спектра потребних способности Војске Србије, да се ствари у свету брзо дешавају, као и да је све присутнија и опаснија претња по безбедност из сајбер простора.

Без коментара о америчкој визи

Генерал Љубиша Диковић није желео да коментарише поступак америчких власти које му нису издале визу за посету САД.

Министарство одбране Србије саопштило је раније да генерал Диковић очекује образложење од америчке амбасаде.

О пензији

Генерал Диковић у мају ове године пуни 58 година када по закону иде у пензију, односно престаје му војна служба, али такође постоји могућност да уз личну сагласност та служба буде продужена за још две године.

"Закон је ту јасан и ту никаквих дилема нема. Ја сам војник ове државе, свестан свега што ће доћи. Уз спремност да и после пензије будем на располагању Србији ако за то има потребе", објаснио је Диковић.

Он је рекао да о његовом раду треба да суде они који га наследе, а да је сигуран да су његови претходници радили најбоље што су могли.

"Једину разлику видим у томе што, ја сада као начелник Генералштаба и Војска у целини има веће могућности, више се уважава реч струке и повољнији је амбијент што се тиче политичке структуре и људи који коначно одлучују о развоју снага безбедности", истакао је Диковић.

(Бета, РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер