субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Љубица Гојгић: Вучић није добио мандат за разговоре о разграничењу; Разговор о коначном споразуму је у нескладу са почетном идејом бриселског дијалога
Хроника

Љубица Гојгић: Вучић није добио мандат за разговоре о разграничењу; Разговор о коначном споразуму је у нескладу са почетном идејом бриселског дијалога

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 18. новембар 2018.

 Састанци у Бриселу ће се наставити, јер је то Федерики Могерини потребно да би до мајских избора у Европској унији (ЕУ) одржавала илузију да ЕУ држи ствари под контролом, сматра новинарка Љубица Гојгић, док је дописник из Брисела Душан Гајић уверен да је прерано да се дијалог у Бриселу отписује као неуспех.

По његовом мишљењу, да је дијалог потпуно измакао контроли "упалила би се нека црвена лампица", а Могерини се, шефица европске дипломатије, у својим саопштењима не би изражавала "тако хладнокрвно и уопштено".

Протекла три састанка трајала су јако кратко, што указује да ту није могло да буде неке суштинске, продубљене дебате, оценио је Гајић за серијал Квака 23 новинске агенције ФоНет. Он указује и на "други могући закључак да се ту ради о састанцима који су на неки начин форма и кулиса за оно што се одвија иза, за неке праве и дубинске преговоре". Ти разговори се можда не воде нужно ни у Бриселу, можда нужно не и увек на нивоу председника, али се ипак воде, а у циљу постизања тог тазкозваног коначног споразума о свеобухватној нормализацији, навео је Гајић.

С друге стране, Гојгић сматра да је разговор о коначном споразуму у нескладу с почетном идејом бриселског споразума и указује да одговорност за то сносе све три стране, Брисел, Приштина и Београд.

Она подсећа да је споразум потписан 2013. био означен као "први", што је подразумевало да ће бити и "другог", у којем ће постепено бити решавани различити аспекти односа Беорада и Приштине. "Онда је кренуо диктат брзине и чини ми се да је свима - и Александру Вучићу, и Хашиму Тачију, и Федерики Могерини - било потребно да се што пре дође до свеобухватног договора", рекла је Гојгић у разговору с новинарком Тамаром Скрозза.

Та брзина наметнула је нову тему, а нова тема је била - коначни односи, оценила је Гојгић и предочила да за разговор о разграничењу нико од учесника дијалога никада није добио мандат. "Ни Александар Вучић није добио мандат за то. На то га не подсећају у Скупштини", констатовала је она, "али га подсећа јавност, од СПЦ, невладиних организација и бројних аналитичара, до грађана на крају крајева".

Саговорници ФоНета не сматрају да би сукоб председника Србије и председника Косова могао битније да утиче на даљи ток преговора, при чему Гојгић напомиње да "то није први пут да се они љуте један на другог".

Гајић то не види као знак "стварне кризе и стварне тензије", мада признаје да "овакве епизоде не треба потцењивати". Он, међутим, такође примећује да те "епизоде" у јавности понекад добијају претеране димензије, а да се на крају дијалог увек настављао, уз ове или оне услове. Питање је, ипак, зашто је недавни састанак у Бриселу уопште и заказиван тако изненада, посебно имајући у виду да су страсти и иначе биле узавреле после повећања такси за увоз робе из Србије и најава формирања војске Косова.

"Мени се чини да је Федерика Могерини имала потребу да организује тај састанак у Бриселу, зато што је долазио париски сусрет светских званичника, где се провлачило да би Макрон, Меркел, Путин и Трамп могли да изађу са коначним решењем за односе Београда и Приштине", рекла је Гојгић. Према њеном тумачењу, то је просто био покушај да и Могерини каже: "хеј, и ми смо ту, и ми радимо нешто већ пет-шест година, не заборавите". Како је напоменула, то је на неки начин био промашај, јер су и Тачи и Вучић у Паризу "ипак јурили Ангелу Меркел, Макрона, Путина и Трампа".

Нико се нико се није сетио ни да приђе и поздрави председника Европске комисије Жан Клод Јункера, који је такође присуствовао церемонији, закључила је Гојгић.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер