четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Лидерка Мјанмара: Поступање према муслиманској Рохинџа мањини могло бити боље
Хроника

Лидерка Мјанмара: Поступање према муслиманској Рохинџа мањини могло бити боље

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 13. септембар 2018.

 Цивилна челница Мјанмара Аунг Сан Су Ћи рекла је да су власти Мјанмара могле боље да делују према муслиманској Рохинџа мањини у њеној земљи, од којих је око 700.000 побегло у суседни Бангладеш због бруталне војне кампање.

"Наравно у ретроспективи мислим да је могло боље да се управља том ситуацијом", рекла је Су Ћи у одговору на питање током расправе на регионалном састанку Светског економског форума у Ханоју, у Вијетнаму.

Војска Мјанмара оптужена је за масовно силовање, убиства и паљење домова као одговор на напад Рохинџа бораца на безбедносне пунктове у августу 2017. године.

У извештају који је пре две недеље објавио посебно именован УН тим препоручено је судско гоњење виших команданата Мјанмара за геноцид и друге злочине.

Су Ћи је ипак стала у одбрану безбедносних снага Мјанмара, наводећи да је требало заштитити све групе у западној држави Ракин.

"Морамо бити фер према свим странама. Владавина права мора да се примени на све. Не можемо бирати", рекла је Су Ћи, добитница Нобелове награде за мир.

Она је рекла да је ситуација компликована бројним етничким мањинама у тој области од којих некима прети да потпуно нестану.

Иако је насиље у тој држави смањено, Мјамнар мора да решава његове последице, посебно повратак бројних припадника муслиманске Рохинџа мањине, као и узроке тензија због којих су они дискриминисани и потискивани у већински будистичком Мјанмару.

Су Ћи је рекла да је Мјанмар спреман да прими назад оне који су побегли.

Хуманитарне агенције наводе да услови за безбедан и организован повратак избеглица нису испуњени.

Су Ћи је такође одбацила критику прошлонедељне осуде двојице новинара Ројтерса који су извештавали о репресији војске према Рохинџа мањини. Они су осудјени на по седам година затвора по оптужбама да су кршили државне тајне.

"Они нису ухапшени зато што су новинари. Они су ухапшени ... зато што је суд утврдио да су прекршили Закон о званичним тајнама", рекла је она и додала да могу да се жале на пресуде.

Случај двојице новинара привукао је светску пажњу као пример како су заустављене демократске реформе у Мјанмару под цивилном владом Аунг Сан Су Ћи, која је дошла на функцију 2016. године.

Лидерка која предводи прву цивилну владу после неколико деценија, уживала је међународну подршку, али је сада под критиком због недостатка саосећања према судбини муслиманске мањине у својој земљи.

Рохинџе у Мјанмару сматрају "странцима" и држављанство им не признаје власт те земље, чијих 95 одсто становника чине будисти.

(Бета-АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер