уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Лидери Немачке и Турске нису нашли заједнички језик ни о једном важном питању
Хроника

Лидери Немачке и Турске нису нашли заједнички језик ни о једном важном питању

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. март 2010.

Немачки канцелар Ангела Меркел поновила је током посете Турској у понедељак да верује да Турска не треба да буде стална чланица ЕУ.

Говорећи током првог дана своје званичне посете Анкари, она је сугерисала да ЕУ и Турска треба да склопе споразум о "привилегованом партнерству" - док су турски званичници описали ту сугестију као "увреду".

Неслагање две стране је било очигледно и по изјави коју је канцелар Меркел дала на заједничкој конференцији за штампу.

"Разговарали смо, наравно, и о питању преговора о чланству у Европској унији. У вези с тим смо констатовали да ће ти преговори бити настављени, иако се наши ставови, када је реч о пуном чланству Турске, разликују. По мом мишљењу најважнији проблем који треба решити је питање Кипра. Решење тог проблема било би у интересу свих нас", рекла је Ангела Меркел.

Ангела Меркел је позвала турске власти да што пре признају владу подељеног Кипра која од 2004. и представља то острво у Европској унији.

Што се тиче њене понуде да Турска добије статус "привегованог партнера" Уније, она до сада није наишла на разумевање високих званичника у Анкари који су оценили да је та понуда увредљива, па је током сусрета са новинарима немачки канцелар није ни помињала.

Уместо тога, рекла је само да се не зна колико ће трајати преговори о чланству Турске у ЕУ.

Тако је први дан посете госпође Меркел остао у сенци неслагања око турских амбиција да уђе у Европску унију. Турска је преговоре о чланству почела 2005. године.

Спорно и питање образовања Турака у Немачкој

Неслагања постоје и око питања да ли турској деци која живе у Немачкој треба омогућити да се школују на матерњем језику.

Како из Истанбула извештава BBC-јев дописник Џонатан Хед, ова посета неће бити од помоћи турским односима са Европском унијом које понекад оптерећују проблеми.

Дневни ред за разговоре током посете немачке канцеларке Турској обухватају бројне теме, како политичке тако и економске имајући у виду дубоке историјске везе две земље.

Разлике јасне и око Ирана

Две стране разговарају и о иранском нуклеарном програму.

Турска је недавно појачала своје везе са Ираном и противи се оштријим санкцијама којима Техерану прете западне владе.

Турски премијер Ердоан, чија земља је недавно додатно учврстила везе са Техераном, истакао је да су санкције контрапродуктивне а њихово увођење је описао као хипокризију.

"Ирану су у прошлости у два наврата наметане санкције, но управо земље које су те санкције увеле касније су их и саме кршиле. Сматрам да је дипломатија здравије решење од санкција. Дипломатија је једини пут. У нашем региону постоји још једна земља која има нуклеарно оружје, али у вези с тим се никада ништа не предузима. Једина разлика је та што је Иран члан Међународне агенције за атомску енергију, а та земља није" рекао је премијер Ердоан после разговора са Ангелом Меркел.

Реџеп Тајип Ердоан је при том мислио на Израел, за кога се сматра да има тајни програм развоја нуклеарног оружја, али, како је нагласио турски премијер, никада није била предмет могућих санкција.

Очигледно је, истиче дописник BBC-ја у Истанбулу, да лидери Немачке и Турске, земаља са дубоким историјским и економским везама, овај пут нису нашли заједнички језик ни о једном једином важном питању којег су се дотакли.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер