субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Лидери муслиманских земаља на самиту у Истанбулу прогласили источни Јерусалим главним градом државе Палестине
Хроника

Лидери муслиманских земаља на самиту у Истанбулу прогласили источни Јерусалим главним градом државе Палестине

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. децембар 2017.

Лидери муслиманских земаља су на самиту у Истанбулу апеловали на свет да призна источни Јерусалим као главни град државе Палестине, у одговору на одлуку САД да признају тај град као престоницу Израела.

"Проглашавамо источни Јерусалим главним градом државе Палестине и позивамо друге земље да признају државу Палестину и окупирани источни Јерусалим као њен главни град", навели су муслимански лидери у саопштењу након самита Организације Исламске сарадње у Турској.

Они су такође упозорили да одлука америчког председника Доналда Трампа о признању Јерусалима као само израелског подстиче "екстремизам и тероризам".

Трампова одлука је "намерна саботажа свих напора да се постигне мир и она храни екстремизам и тероризам и прети глобалном миру и безбедности", наведено је у саопштењу.

Окупљени на самиту организације која броји 57 земаља на позив турског председника Реџепа Тајипа Ердогана, гласног критичара Трампове одлуке, оценили су да је она неодговорна и прогласили је ништавном.

"Оштро одбацујемо и осуђујемо неодговорну, нелегалну и једнострану одлуку председника Сједињених Држава о признању Јерусалима, такозваног главног града Израела и сматрамо ту одлуку ништавном" закључује се у саопштењу на крају самита.

Хитно сазваном самиту одазвали су се између осталих председник Ирана, Либана,Јемена, јордански краљ, кувајтски и катарски емир, председник Индонезије, Азербејџана, пакистански и авганистански премијер и палестински председник.

Трамп је 6. децембра признао Јерусалим као престоницу Израела, иако Палестинци намеравају да у његовом источном делу, који је јеврејска држава окупирала у рату 1967. године и касније анектирала, прогласе главни град своје будуће независне државе.

Та одлука изазвала је скоро једногласну осуду у свету и демонстрације на Блиском истоку и шире у другим муслиманским землајама.

Анексију источног Јерусалима међународна заједница никада није призанала, а сада страхује од могућег новог крвопролића због статуса Јерусалима, једног од највећих спорних питања између два народа.

На самиту у Истанбулу је такође оцењено да Вашингтон мером против међународних резолуција "потписује своје повлачење из улоге посредника у тежњи за мировним споразумом".

Вашингтон "охрабрује Израел, окупациону снагу, да настави насељавање, апартхејд и етничко чишћење на палестинским територијама окупираним 1967. године", наводи се у документу објављеном на крају скупа.

На отварању самита председник Турске је апеловао на међународну заједницу да призна источни Јерусалим као главни град Палестине, а палестински лидер Махмуд Абас је упозорио да неће бити мира ни стабилности "без окупираног арапског дела светог града као палестинске престонице.

Трамп је понудио Јерусалим као поклон "ционистичком покрету, као да му је понудио један од америчких градова", рекао је Абас на отварању самита.

(Бета, АФП)

Видети још: Реџеп Тајип Ердоган: Израел је терористичка држава; Махмуд Абас: Јерусалим ће увек бити главни град Палестине

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер