четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Лидери Летоније после референдума апеловали на дијалог са руском заједницом
Хроника

Лидери Летоније после референдума апеловали на дијалог са руском заједницом

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 19. фебруар 2012.

Лидери Летоније апеловали су данас на дијалог у циљу превазилажења етничких подела, након што је на референдуму о увођењу руског језика у службену употребу већина бирача, 77,75 одсто, гласала против.

Председник Андрис Берзињш је изјавио да су резултати јасни и недвосмислени.

"Велика већина летонских грађана јасно је подржала једну од суштинских уставних вредности - језик. Али референдум не представља ни почетак ни крај. Ово је озбиљан изазов и поука за све нас", рекао је Берзињш, додајући да сада треба повести "озбиљну расправу".

Министар спољњих послова Едгарс Ринкевич се обратио помирљивијим тоном онима који су гласали за увођење руског у службену употребу, упоредо са летонским, наводи АФП.

"Ваши гласови показују да треба да урадимо велики део посла како бисмо помогли значајном делу становништва да прихвати летонску државу и њене суштинске вредности као своје сопствене. Многи од њих се осећају отуђено и за њих је то било гласање из протеста", поручио је Ринкевич у саопштењу, обећавши покретање јавне дебате.

Радикални руски активиста Владимир Линдерман, који је лидер групације Матерњи језик, од које је потекла иницијатива за референдум, казао је да је постигао свој главни циљ.

"Сада ћемо видети да ли су људи спремни да почну дијалог са руском заједницом. Ми смо показали да руски овде није страни језик", изјавио је он на тв каналу ЛНТ.

Према подацима пописа из 2011. године, 27 одсто од укупно два милиона становника Летоније чине Руси.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер