четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Либијски побуњеници заузели Рас Лануф и Бен Џавад
Хроника

Либијски побуњеници заузели Рас Лануф и Бен Џавад

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 27. март 2011.

 ТРИПОЛИ / ВАШИНГТОН - Побуњеници у Либији истерали су данас снаге лојалне либијском вођи Моамеру Гадафију из кључног града на истоку земље Рас Лануфа, богатог нафтом. Убрзо потом заузели су и оближни Бен Џавад. Међународне снаге су у међувремену поново бомбардовале циљеве дуж обале Медитерана, у престоници Триполију, Мисрати и Аџдабији.

Француски авиони бомбардовали западни део Либије

Француски авиони бомбардовали су данас после подне либијска оклопна возила и једно велико складиште оружја, саопштио је вечерас Генералштаб француске војске.

Ваздушни напади су вођени на подручју Мисурате и Зинтана, на западу Либије, додао је Генералштаба не наводећи друге детаље.

Прва операција белгијских авиона у Либији

Белгијски ловци бомбардери дејствовали су данас поподне на циљеве у Либији, саопштило је Министарство одбране Белгије.

То је прво ангажовање белгијских авиона у оквиру међународне коалиције у војној интервенцији у Либији која је почела 19. марта.

"Циљеви су погођени" и "никакве колатералне жртве", нису констатоване, сазнаје из званичних извора агенција Белга. Други детаљи нису саопштени.

Белгија је ставила на располагање међународној коалицији шест бомбардера Ф-16.

НАТО почео да спроводи надзор зоне забране лета

НАТО је данас почео да спроводи операције надзора зоне забране лета над Либијом и увео тој земљи ембарго на увоз оружја поморским путем, саопштио је канадски генерал задужен за ове операције Шарл Бушар.
Циљ операције је затварање либијског ваздушног простора за све летове осим хуманитарних.

Бушар, који је на ову функцију именован пре два дана, управља операцијом из командног центра за здружене операције у Напуљу.

"Заједно са својим партнерима ван Алијансе, НАТО ће учинити све да спречи било какву употребу силе из ваздуха, што ће чинити веома брижљиво и прецизно, како би избегао да народ Либије буде повређен", рекао је Бушар, а пренео Франс прес.

НАТО жели да ограничи ударе на заштиту цивила

НАТО који се припрема да преузме команду над свим војним операцијама у Либији жели строго да ограничи употребу силе на заштиту цивила и насељених области, изјавили су данас дипломатски извори агенцији Франс прес.
План који је израдила Алијанса не предвиђа интервенцију да би се подупрли побуњеници који се боре против снага пуковника Моамера Гадафија, рекли су ови извори и нагласили да Алијанса жели да остане "непристрасна" у овом сукобу.
"НАТО ће увек остати непристрасан. НАТО не бира стране. Циљ је да се спречи свака могућа опасност за становништво, у складу са резолуцијом (1973) Уједињених нација", рекао је један дипломата који није желео да му се наведе име.
План о правилима ангажовања Алијансе треба да буде представљен данас амбасадорима 28 земаља чланица НАТО-а.

Побуњеници напредују ка Сирту

Либијски побуњеници стигли су до источног града Бреге, града у којем је нафтни
терминал и великом брзином се крећу према Сирту, родном граду либијског вође Моамера Гадафија који упорно бомбардују запад земље и главно побуњеничко упориште.Брзина којом напредују упућује на брзо повлачење Гадафијевих снага након пада Аџдабије.
Побуњеници су заузели Аџдабију пошто су авиони западне коалиције бомбардовали Гадафијеве снага.Напредовање побуњеника догађа се након две недеље губитака, што значи да ваздушни удари западне коалиције постепено мењају динамику рата у њихову корист.

'Извукао је снаге из Аџдабије и Бреге како би снажније напао Мисрату и надзирао цели запад, кад је изгубио исток', рекао је Ројтеру преко телефона побуњеник који се представио као Садун.

Војна акција у Либији могла би потрајати месецима

Војна акција у Либији дала је подстрек побуњеницима који се боре против Моамера Гадафија, али би могла потрајати месецима, оценили су највиши представници америчке администрације.

У интервјуима , министар одбране Роберт Гејтс и државни секретар Хилари Клинтон рекли су да је интервенција САД и њихових савезника учинила да Гадафијеве снаге немају обрану од ваздушних напада и створила услове да опозиција војно напредује ка западу земље.

"Лишили смо га његовог оклопа", рекао је Гејтс и додао да би САД ускоро могле да другима препусте водећу улогу у спровођењу зоне нелетења над Либијом и напада на Гадафијеве копнене снаге.

Клинтонова је додала да се сада види, због добре сарадње у коалицији, да Гадафијеве трупе почињу да се враћају ка западу, а опозиција поново осваја простор који је изгубила.
Гејтс је рекао да би за одржавање зоне забране летења могло бити потребно много мање напора, него за њено успостављање, као и да Пентагон сада планира да повуче ресурсе који би требало да буду пребачени на Европљане и друге земље које ће у Либији преузети крупнију улогу.

Он је на питање да ли то значи америчко војно ангажовање до краја годиине одговорио: "Мислим да нико на то не може да одговори".

Гејтс и Клинтонова су инсистирали да је циљ војне акчије заштита цивила, иако су изразили наду да ће притисак међународних санкција и изолације можда од Гадафија одвојити преостале следбенике и довести до пада његове владе.

На питање да ли сукоби у Либији представљају претњу по САД, Гејтс је одговорио да то није витални амерички национални интерес, али да је ситуација у сваком случају захтевала америчко присуство.

Стотине имиграната из Либије стигло у Италију

Стотине афричких имиграната стигло је бродовима из Либије на мало италијанско острво Лампедуса, које је већ претрпано хиљадама имиграната из Туниса.
Италијанске власти бродовима превозе имигранте на копно, јавио је АП.
Раније у недељу, брод са Еритрејцима, Етиопљанима и Сомалијцима послат је ка Линоси, још мањем острву поред Сицилије, јер Лампедуса не може примити више имиграната, саопштиле су власти.

Италијанске власти саопштиле су да ће Тунишани који не могу добити политички азил бити депортовани.

Италија често додељује азил избеглицама из Африке, укључујући држављане Сомалије и Еритреје, преноси радио Слободна Европа.

Либијски побуњеници спремни да извозе нафту за недељу дана

Нафтна поља која се налазе у деловима Либије под контролом побуњеника производе између 100.000 и 130.000 барела нафте дневно и опозиција планира да почне са извозом нафте "за мање од недељу дана", рекао је данас портпарол побуњеника.
"Ми производимо око 100.000 до 130.000 барела дневно и лако можемо да повећамо ту количину на 300.000 барела", рекао је Али Тархони, представник опозиције задужен за економска, финансијска и нафтна питања на конференцији за штампу у источном либијском граду Бенгазију, упоришту побуњеника.
Он је рекао да је политичко тело које представља побуњенике потписало уговор с Катаром по коме ће та земља у њихово име да продаје нафту, и да очекује да ће извоз поцети за "мање од недељу дана".
Тархони је истакао да побуњеници имају већ отворен рачун и да ће новац од продате нафте бити уплаћен на тај рачун, па неће бити посредника и знаће се где новац иде. Он додао да је главна препрека за извоз нафте налажење компанија које су спремне да пошаљу танкере до територије под контролом побуњеника, и фирми спремних да осигурају те танкере.

Вашингтон против промене режима у Либији?!

Вашингтон се противи промени режима у Либији, јер су прошла искуства показала да то може бити веома компликовано, изјавио је амерички министар одбране Роберт Гејтс.
"Као што смо могли да видимо у прошлости промена режима је веома компликована ствар, понекад је за то потребно много времена, некад се деси брзо", рекао је Гејтс за телевизију Еј-Би-Си.

Он је додао да промена режима у Либији никада није била део војне мисије, али да никога не треба да изненади могућност раскола унутар Гадафијевог режима.

Побуњеници заузели и Бен Џавад

Либијски побуњеници данас су повратили град Бен Џавад, који се налази на 50 километара западно од Рас Лануфа, главног центра за извоз нафте у источној Либији. Побуњеници настављају напредовање ка западу и поново освајање градова из којих су их раније потиснуле снаге либијског вође Гадафија, пољуљане међународним ваздушним ударима. Бен Џавад био је најистуренији град који су побуњеници са истока заузели почетком марта у напредовању према Триполију на почетку побуне. Из тог града су их затим потиснуле снаге лојалне Гадафију 6. марта, када су кренуле у контраофанзиву. Видљиви су тенкови разорени у ваздушним ударима, а на улицама Бен Џавада чује се бучно славље побуњеника. Један од побуњеника рекао је агенцији Франс прес да су Гадафијеве снаге престрављене и да су неки бацили оружје и униформе и обукли се у цивилно одело. Он је рекао да ће заробљени Гадафијеви војници бити одведени у затвор и, ако су Либијци биће пуштени кућама, а ако су плаћеници биће им суђено.

Побуњеници заузели Рас Лануф

Побуњеници у Либији истерали су данас снаге лојалне либијском вођи из кључног града на истоку земље Рас Лануфа, богатог нафтом, и приморавају их да се повлаче даље на запад, јавио је АФП. "Град је потпуно у рукама побуњеника. Они су формирали контрлоне пунктове у граду и око њега и прогоне Гадафијеве снаге према западу", известио је дописник француске агенције. Град Рас Лануф налази се 370 километара западно од упоришта побуњеника Бенгазија и 210 километара од Аџдабије, који су побуњеници повратили јуче, после недељу дана ваздушних напада коалиционих снага. Француска агенција наводи да се напуштено оружје може видети на путу и да су зграде делимично уништене, што указује да се Гадафијеве снаге повлаче даље ка западу и Сирту, родном месту либијског лидера. Либијски побуњеници су синоћ саопштили да настављају да се крећу према западу Либије и да су преузели контролу над градом Брега и, потпомогнути ваздушним ударима западне коалиције, пробили фронт Гадафијевих трупа и заузели Аџдабију, која се налази око 80 километара источно од Бреге.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер